Układanie klocków domina

Do końca roku Lotus udostępni kolejną wersję oprogramowania do pracy grupowej.

Do końca roku Lotus udostępni kolejną wersję oprogramowania do pracy grupowej.

W ubiegłym tygodniu Lotus Development po raz pierwszy publicznie zademonstrował w Europie nową wersję swoich kluczowych produktów - serwera Domino 5.0, klienta Notes 5.0 i środowiska programistycznego Domino Designer 5.0.

Firma przedstawiła także własną strategię budowania systemów zarządzania informacją (knowledge management), która ma być zrealizowana w ciągu najbliższych czterech lat. Zapowiedziała także większą niż dotąd lokalizację produktów - Notes 5.0 dostępne będzie w 41 wersjach językowych.

Klient

Największym zmianom zostanie poddany klient systemu Domino, czyli oprogramowanie Notes. Użytkowników nie będzie już witać ekran z wyświetlonymi w postaci kwadratów nazwami dostępnych baz danych, ale ekran o nazwie Headlines zbliżony wyglądem i konstrukcją koncepcyjną do funkcji Today's Outlook znanej użytkownikom aplikacji Microsoft Outlook 98. Tym, co odróżnia go od produktu Microsoftu, jest możliwość dowolnego modyfikowania jego zawartości (czego nie ma w przypadku Outlook 98). Będzie tam lista zadań do realizacji, najważniejsza korespondencja, terminarz spotkań na dany dzień (bądź kilka dni), a także wybrane informacje automatycznie ściągane z Internetu lub serwera intranetowego, takie jak kursy walut, notowania papierów wartościowych, prognoza pogody, najważniejsze ogłoszenia firmowe itp. Administratorzy mogą modyfikować ekran Headlines, tak by znajdowało się na nim logo firmowe itp.

Po uruchomieniu nowej wersji Notes pojawia się całkowicie zmodyfikowany interfejs. W jego prawym górnym rogu widoczne są ikony znane użytkownikom przeglądarek internetowych, umożliwiające poruszanie się po otwartych bazach danych, tak jak po stronach WWW.

Ikony te przydatne są także, gdy użytkownik zamiast popularnej przeglądarki WWW (Internet Explorer lub Netscape Navigator) zdecyduje się stosować oprogramowanie Lotusa. Nowością są także liczne zakładki pojawiające się w górnej i bocznej części okna z aktualną bazą danych. Umożliwiają one szybki dostęp do wszelkich żądanych funkcji i informacji zawartych w Notes.

Nowy Notes daje także użytkownikom możliwość korzystania z opcji Favorites znanej użytkownikom przeglądarek WWW . W tym katalogu adresowym mogą być umieszczane nie tylko skróty do serwerów internetowych, ale także baz danych lub poszczególnych artykułów w bazach danych Notes.

Jednocześnie firma pozostawiła użytkownikom możliwość korzystania ze starego interfejsu, znanego użytkownikom obecnie dostępnych wersji produktu.

Notes 5.0 zapewnia pełnofunkcjonalny interfejs, stanowiący jednocześnie klienta Domino i poczty elektronicznej, terminarz z notatnikiem oraz przeglądarkę WWW . Może on komunikować się na zewnętrz za pośrednictwem wielu standardowych protokołów internetowych, co umożliwia współpracę praktycznie z każdym serwerem komunikacyjnym. Notes może "rozmawiać" z wykorzystaniem HTTP, IMAP, LDAP, NNTP, X.509, POP3, SMTP i HTML 4.0. Potrafi także obsługiwać standardy MIME i S/MIME, a także wykonywać programy pisane w Java i JavaScript.

Nowością, z której ucieszą się wszyscy użytkownicy wszelkiego rodzaju elektronicznych notatników, jest możliwość bezpośredniej obsługi z poziomu pakietu Notes popularnych komputerów podręcznych: 3Com PalmPilot, Psion 5 i komputerów z systemem Windows CE. Użytkownik będzie mógł bez konieczności stosowania dodatkowego oprogramowania, replikować do nich pocztę elektroniczną, zadania do realizacji, rozkład terminarza itp.

Notes 5.0 zapowiada także łatwiejszą pracę administratorowi. Pakiet wyposażony ma być w zestaw narzędzi ułatwiających jego instalację w dużych firmach, a także liczne narzędzia migracyjne dla użytkowników Microsoft Mail, Lotus cc:Mail, Lotus Organizer i innych systemów komunikacyjnych.

Serwer

Liczne zmiany zaszły także w serwerze Domino 5.0. Zmieniła się zarówno wewnętrzna jego architektura, jak i wygląd zewnętrzny, czyli interfejs użytkownika. Ten ostatni przeszedł rewolucyjną przemianę - jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny w obsłudze. Przede wszystkim poszczególne zadania administracyjne połączono w kilka większych grup, dzięki czemu administrator może odwoływać się do nich poprzez określenie operacji, jaką zamierza wykonać, a nie bezpośrednie odwoływanie się do wszystkich dostępnych funkcji.


TOP 200