Układanie klocków domina

Domino 5.0 ma być oferowane w trzech wersjach, zapewniających różny zakres funkcjonalny: Domino Mail Server, Domino Application Server i Domino Enterprise Server. O ile wiadomo, że pierwszy z wymienionych produktów będzie ograniczać się funkcjonalnie do wymiany poczty elektronicznej, o tyle nie wiadomo, jaki będzie podział funkcji między dwoma pozostałymi produktami.

Domino 5.0 ma obsługiwać standard MIME nie tylko w poczcie elektronicznej, ale także w przechowywanych w swych bazach danych dokumentach. Dzięki temu nie będzie potrzebne konwertowanie dokumentów przy ich wysyłaniu za pośrednictwem poczty. Serwer będzie pełnić także standardowo funkcję routera poczty SMTP, dzięki czemu nie trzeba będzie go dodatkowo wspomagać w taką funkcjonalność.

Podobnie jak Notes, będzie obsługiwać wszystkie najważniejsze standardy bezpieczeństwa - certyfikaty X.509, S/MIME, a także Common Data Security Architecture (CDSA). Wbudowany w oprogramowanie serwer katalogowy będzie mógł udostępniać obsługiwane informacje za pośrednictwem protokołu LDAP 3.0, który w porównaniu do poprzedniej wersji odznacza się lepszą obsługą znaków narodowych i podwyższonym bezpieczeństwem (dzięki obsłudze certyfikatów X.509).

Największe zmiany zajdą jednak w serwerze WWW, który jest podstawowym składnikiem pakietu, umożliwiającym prezentowanie danych i udostępnianie aplikacji z wykorzystaniem Internetu i intranetów. Poza wieloma ulepszeniami wydajnościowymi ma zapewniać też zaawansowaną obsługę Javy i JavaScript, które będą mogły stanowić budulec aplikacji Domino, a także mechanizmy CORBA/IIOP. Pozwoli też budować wirtualne serwery WWW fizycznie egzystujące na jednym serwerze, a także tworzyć automatycznie łatwe do przeszukiwania katalogi dokumentów itp.

Ciekawostką, która na pewno zainteresuje użytkowników Windows NT i serwera internetowego IIS, jest możliwość stosowania tego serwera WWW zamiast serwera HTTP wbudowanego w Domino. Lotus zapewnia jednocześnie, że takie rozwiązanie ma pełną funkcjonalność bez względu na to, że usługi HTTP będzie świadczyć serwer internetowy Microsoftu.

Dla administratorów, którzy stwierdzą, że Domino lepiej spełnia ich potrzeby niż użytkowany dotychczas Microsoft Exchange Server, Lotus przygotował specjalne narzędzia migracyjne, pomocne przy przenoszeniu zarówno użytkowników, jak też informacji przechowywanych w publicznych folderach. Firma nie wspomina jednak o możliwości łatwego przenoszenia aplikacji i reguł pracujących w tych folderach.

Technologie IBM

Domino 5.0 to pierwsza wersja pakietu Lotusa, w której producent umieścił wiele rozwiązań pochodzących od firmy będącej jego właścicielem - IBM-a. Znacznie zmodyfikowano np. strukturę baz danych Notes. Obecnie wykorzystują one algorytmy bazujące na systemie DB2. Dzięki temu działają szybciej, jednocześnie zajmując mniej miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych baz danych, takich jak np. książki adresowe w dużych firmach.

Podczas prezentacji oprogramowania pokazano bazę, zawierającą ograniczone informacje o 240 tys. osób, zajmującą jedynie 11 MB.

Od IBM-a wzięto także technologie indeksowania (Projection Clustering Algorithm) i przeszukiwania (Global Text Retrival) baz danych. W nowej wersji serwera Domino znajdzie się też rozwiązanie IBM-a, określane jako Cluster Technology for Browsers, umożliwiające automatyczne przekierowywanie przeglądarek WWW do innych serwerów, gdy serwer, z którym współpracowały, ulegnie awarii.

Jeszcze pół roku

Pierwsza publiczna wersja beta oprogramowania będzie udostępniona przed końcem sierpnia br. We wrześniu powinny także pojawić się zlokalizowane wersje beta oprogramowania Notes i Domino.

Pełnej wersji oprogramowania należy oczekiwać w IV kwartale br. Jego cena nie została jeszcze ustalona.


TOP 200