Układ z kina Skarb

Oprogramowanie to dopuszcza wyłącznie bezpieczny podpis elektroniczny wystawiony przez PWPW. Natomiast system do obsługi GIIF przyjmuje podpisy wszystkich centrów certyfikujących działających w Polsce. Zgodnie z Ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne "Podmiot publiczny realizujący zadania publiczne przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego [...] zapewnia, aby system teleinformatyczny służący do wymiany danych pomiędzy tym podmiotem a podmiotami niebędącymi organami administracji rządowej [...] spełniał wymóg równego traktowania rozwiązań informatycznych".

Tymczasem Mariusz Andrzejewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialny za Departament ds. Informatyzacji oraz Paweł Banaś, podsekretarz stanu w tym resorcie i jednocześnie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Rządu do spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej - zgodzili się, aby resort finansów wdrożył rozwiązanie PWPW.

Jednocześnie 21 marca 2006 r. zwolniono z pracy Grzegorza Fiuka za - uwaga! - niekompetencję.

A mówimy wszak o jednym z najbardziej kompetentnych menedżerów informatyki w sektorze publicznym, który jak nikt inny przeszedł całą ścieżkę kariery zawodowej we wszystkich strukturach administracji publicznej: zarówno samorządowej, jak i rządowej.

Niestety, Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało dotąd na nasze pytania dotyczące opisywanych spraw.

Z naszych ustaleń wynika, że odwołanie Grzegorza Fiuka to forma kary za uniemożliwianie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych realizacji planu wdrożenia we wszystkich urzędach skarbowych jej aplikacji. PWPW wyceniło swoje rozwiązanie na 1000 zł (kontrakt o wartości, słownie, tysiąc złotych!). Niska cena najprawdopodobniej związana jest z chęcią pozyskania w przyszłości kontraktu na wykonanie głównej aplikacji e-Deklaracje za dziesiątki milionów złotych.

Trudno przypuszczać, aby sprawie sprzyjał pewien układ personalny, ale nie ukrywamy, że jest on szeroko komentowany. W Ministerstwie Finansów wpływową osobą jest Janina Derwiszyńska. Pracuje w tym resorcie od 1979 r., zaś od 16 lat jest zastępcą kolejnych dyrektorów ministerialnej informatyki. Jej syn, Artur Derwiszyński, jest zaś dyrektorem Pionu Sprzedaży i Marketingu w PWPW - Technologie Informatyczne. Dyrektorem zaś zarządzającym tej spółki jest Paweł Jankowski, syn Andrzeja Jankowskiego, który był dyrektorem Departamentu Informatyzacji w latach 1990-1993 i tym samym przełożonym Janiny Derwiszyńskiej. To za sprawą Andrzeja Jankowskiego Ministerstwo Finansów podpisało umowę z Bull na budowę systemu POLTAX. Sam przedstawia się jako twórca koncepcji i strategii POLTAX. Potem wielokrotnie był doradcą resortu finansów w zakresie informatyki, zaś jego obecna firma - AdgaM Solutions - chwali się referencjami m.in. z PWPW.

Walka z układem

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwość, po tylekroć mówi o walce z układem. Ludwik Dorn widzi układ u lekarzy i dziennikarzy. Ciekawe, kiedy rząd dojrzy dziwny układ w Ministerstwie Finansów, od lat borykającym się z informatyzacją? Kiedy nastąpi interwencja wicepremiera Ludwika Dorna, czyli ministra właściwego ds. informatyzacji? Ustawa o informatyzacji daje mu takie kompetencje. Inaczej możemy spisać na straty unijne pieniądze i pożegnać się z myślą o usprawnieniu kontaktów z administracją skarbową. Ale kino!

Aplikacja GIIF

Wykorzystywane w Departamencie Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów oprogramowanie analityczne stanowi zwieńczenie systemu zbudowanego na potrzeby Głównego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Do jego zadań należy przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz zapobieganie finansowaniu organizacji terrorystycznych. Obowiązek informowania o podejrzanych przepływach pieniężnych oraz wszystkich transakcjach, których wartość przekracza 15 tys. euro, został przed kilku laty nałożony na instytucje finansowe, a także kantory i notariuszy.

Zbudowany na potrzeby Głównego Inspektora Informacji Finansowej, którego zaplecze stanowi Departament Informacji Finansowej - system informatyczny składa się z dwóch elementów: części spełniającej funkcje hurtowni danych służącej do gromadzenia i przechowywania informacji oraz części analitycznej. Integratorem całości rozwiązania w projekcie był Comarch. Dostawcą zaś rozwiązania - VisuaLinks - jest warszawska firma konsultingowa BusinessVision, przedstawiciel Visual Analytics w Polsce.

System umożliwiający gromadzenie i przechowywanie danych zbudowany został w technologii Oracle i uruchomiony 1 lipca 2004 r. Do systemu co miesiąc trafiają informacje o dwóch milionach transakcji. Instytucje finansowe informują o operacjach podejrzanych i przekraczających próg 15 tys. euro z wykorzystaniem plików XML lub tekstowych o zdefiniowanym schemacie. Muszą być one zaszyfrowane i oznaczone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Można je przesłać do GIIF za pośrednictwem strony internetowej resortu finansów, jako załącznik do listu elektronicznego lub na nośnikach danych przekazywanych za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

O co chodzi w e-Deklaracjach?

e-Deklaracje obejmą 10 usług elektronicznych. Za najważniejszą należy uznać obsługę deklaracji CIT (podatek od osób prawnych), PIT (podatek od osób fizycznych), VAT, NIP, PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). System umożliwi przedsiębiorcom dostarczenie do administracji skarbowej deklaracji podatkowych w formie elektronicznej, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Ordynacja podatkowa i w przepisach wykonawczych do ustaw podatkowych. Przewiduje się dostarczanie deklaracji w trybie online przy użyciu formularzy elektronicznych, offline z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji klienckich i w trybie wymiany plików wytworzonych przez aplikacje używane przez przedsiębiorców. Dostarczone w ten sposób deklaracje będą sprawdzane pod względem poprawności formalnej i rachunkowej, następnie zaś zostaną automatycznie wprowadzone do bazy danych systemu informatycznego administracji skarbowej. Przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie dostarczenia deklaracji w formie elektronicznej, zawierające numer referencyjny nadany dostarczonej deklaracji przez system informatyczny.

Projekt, który potrwa do grudnia 2007 r., zakłada także obsługę dokumentów innych niż deklaracje. Dzięki temu przedsiębiorcy dostarczą do administracji skarbowej inne dokumenty (np. podania) w formie elektronicznej, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Ordynacja podatkowa oraz w przepisach wykonawczych do ustaw podatkowych. Również tu zostaną wykorzystane formularze online oraz poczta elektroniczna.

Od początku 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić stan sprawy, posługując się numerem referencyjnym nadanym przez administrację skarbową. Uzyskają także dostęp do informacji o saldzie jego rozliczeń z administracją skarbową w zakresie poszczególnych dotyczących go typów podatków (np. CIT, VAT) oraz będą mogli aktualizować w trybie online dane identyfikacyjne i dodatkowe dane rejestracyjne (np. numer rachunku bankowego, adres). Ponadto e-Deklaracje umożliwią udostępnianie Centralnego Rejestru Podmiotów innym rejestrom państwowym jako rejestru referencyjnego.

Już poza projektem - w następnej kolejności - będzie można wydawać przedsiębiorcom i obywatelom zaświadczenia w formie elektronicznej oraz płacić należności podatkowe i wnosić opłaty skarbowe drogą elektroniczną.


TOP 200