Układ scalony, który przyspieszy rozwój projektu Internet of Things

Redpine Signals (producent układów scalonych) zapowiedział nowy układ obsługujący komunikację bezprzewodową. Firma twierdzi, że układ (zoptymalizowany do obsługiwania aplikacji transmitujących dane w trybie M2M; machine-to-machine) znajdzie zastosowanie w urządzeniach sieciowych kolejnej generacji, które będą w przyszłości obsługiwać środowiska sieciowe Internet of Things.

Internet of Things to koncepcja forsowana obecnie usilnie przez wielu producentów urządzeń sieciowych oraz oprogramowania, w tym np. przez Cisco. Zwolennicy tej technologii, czy może lepiej projektu, twierdzą, że Internet opanuje w przyszłości absolutnie wszystkie dziedziny życia i wkroczy do każdej używanej przez nas rzeczy, stąd nazwa Internet of Things.

Zaprezentowany przez Redpine układ został oznaczony symbolem RS9113 M2MCombo. Producent twierdzi, że jest to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na rynku typu M2M, ponieważ obsługuje całą gamę bezprzewodowych połączeń: dwuzakresowe połączenia Wi-Fi 802.11n, połączenia ZigBee i bezprzewodowe połączenia Bluetooth 4.0 pracujące w trybie dual-mode.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

W opinii specjalistów, rozwój sieci Internet of Things spowoduje, że zapotrzebowanie na układy typu układ RS9113 M2MCombo będzie rosnąć z najbliższej przyszłości lawinowo. Dowodzi tego szereg badań, które przewidują, że w 2050 r. na świecie funkcjonować będzie od 12 do 50 mld urządzeń korzystających z różnego rodzaju usług sieciowych, wspierających całą gamę technologii umożliwiających wymianę danych z Internetem.

Problem w tym, że technologii tych jest wiele i często ich współpraca pozostawia wiele do życzenia, ponieważ wykorzystują różne protokoły sieciowe i metody transmitowania danych. Układy M2M podobne do tych, jakie zaprezentowała firma Redpine Signals, mogą rozwiązać wiele problemów wynikających z braku kompatybilności.

Obecnie w większości systemów komunikacyjnych typu M2M trzeba stosować specjalne bramki, gdyż każda ze stron stosuje np. inny protokół. Po zastosowaniu układu RS9113 nie będzie to konieczne. Po jednej stronie może np. pracować urządzenie Bluetooth, a po drugiej Wi-Fi, i będą mogły wymieniać między sobą dane bezpośrednio, bez konieczności instalowania po drodze bramek. Oczywiście pod warunkiem, że na pokładzie każdego z nich będzie się znajdować układ RS9113.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200