"Ujawnić kod źródłowy Windows!!!"

Przedstawiciele stanów, które nadal nie doszły do porozumienia z Microsoftem w procesie antymonopolowym, żądają od koncernu ujawnienia kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows i wprowadzenia na rynek jego "okrojonej" wersji.

Przedstawiciele dziewięciu z osiemnastu stanów, które w procesie o stosowanie przez praktyk monopolistycznych nie zaakceptowały warunków ugody koncernu z Departamentem Sprawiedliwości USA, domagają się ujawnienia kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows.

Przedstawiciele Kalifornii, Massachusetts, Connecticut, Iowa, Florydy, Kansas, Minnesoty, Zachodniej Virginii oraz Utah zwrócili się do sędziny Colleen Kollar-Kotelly z wnioskiem o wydanie nakazu ujawnienia przez Microsoft kodu źródłowego flagowego produktu firmy, jakim jest Windows.

Zobacz również:

Dziewięć stanów wciąż domaga się od amerykańskiego sądu federalnego nałożenia na koncern biznesowych i technologicznych restrykcji. Jedną z nich ma być konieczność ujawnienia kodu źródłowego Windows, tak aby niezależni specjaliści mogli stwierdzić, czy możliwe jest odseparowanie systemu od innych funkcji i aplikacji, takich jak np. Internet Explorer. Jednocześnie prokuratorzy nalegają, aby Microsoft wprowadził na rynek uproszczoną wersję systemu Windows, bez dodatkowego oprogramowania, jak przeglądarka internetowa czy odtwarzacz multimedialny.

Przedstawiciele Microsoftu stwierdzili, że w trakcie procesu antymonopolowego zdążyli już udowodnić, że usunięcie dodatkowych aplikacji, stanowiących integralną część systemu Windows, mogłoby uszkodzić strukturę systemu i spowodować, że funkjonowałby on niestabilnie. Microsoft jest zdania, że prokuratorzy generalni z tych dziewięciu stanów "współpracują" z konkurencyjnymi dla niego producentami oprogramowania i w związku z tym mogliby przekazać im pewne rozwiązania wykorzystane w Windows.

Wynik obecnych rozmów przed sądem jest na tyle istotny, że jeśli sędzina Kollar-Kotelly przychyli się do wniosku przedstawicieli 9 stanów o ujawnienie kodu źródłowego Windowsa, z pewnością wpłynie to na kształt i funkcjonalność przyszłych produktów koncernu.