Ujarzmianie komputerów w sieci

Microsoft udostępnił pierwszą wersję beta pakietu Systems Management Server 2.0.

Microsoft udostępnił pierwszą wersję beta pakietu Systems Management Server 2.0.

Najważniejsze cechy SMS 2.0 zarządzanie komputerami przenośnymi integracja z usługami katalogowymi NDS zliczanie liczby aplikacji pracujących w sieci konsola zarządzania MMC

Instalując pierwszą wersję pakietu Systems Management Server (SMS) Microsoftu, miałem nadzieję, że w łatwy sposób umożliwi mi on rozwiązanie problemów związanych z zarządzaniem komputerami z systemem Windows, pracującymi w sieci komputerowej. Niestety, produkt ten ma jeszcze sporo luk i wcale nie jest tak intuicyjny w obsłudze, jak mogłoby się wydawać. Bez poszerzenia jego funkcjonalności (za pośrednictwem dodatkowych produktów) nie oferuje on szerokich możliwości sprawowania kontroli nad poczynaniami użytkowników pracujących w sieci. Z tym większym więc zainteresowaniem sięgnąłem po wersję beta SMS 2.0, którą niedawno udostępnił Microsoft.

Niepełna wersja beta

Podobnie jak poprzednia wersja, SMS 2.0 jest przeznaczony do zarządzania komputerami, pracującymi w sieciach, bazujących na serwerze Windows NT. Pełna wersja produktu ma oferować obsługę usług katalogowych NDS, co ma pozwolić także na zarządzanie sieciami NetWare. Niestety, w udostępnionej wersji beta brakuje tej funkcji, co uniemożliwia sprawdzenie, na ile ten produkt rzeczywiście nadaje się do pracy w mieszanym środowisku Windows NT i NetWare.

Mimo że Microsoft ulepszył działanie oprogramowania klienckiego instalowanego na stacjach roboczych, to nie pracuje ono jeszcze w pełni optymalnie. O nowych aplikacjach do zainstalowania użytkownik informowany jest w elegancki sposób (z prawej strony paska zadań Windows pojawia się specjalna ikonka), ale np. aplikacja, umożliwiająca administratorowi przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem użytkownika, wciąż jest widoczna na ekranie w postaci małego okna, co jest irytujące. Użytkownik zaś nie ma możliwości pozbycia się tego okienka z ekranu - jedynym sposobem jest całkowite wyłączenie funkcji zdalnej kontroli.

SMS 2.0 oferuje usprawnione funkcje dystrybucji pakietów instalacyjnych oprogramowania do stacji roboczych, pozwalając administratorowi korzystać z zewnętrznych aplikacji automatyzujących to zadanie. Niemniej Microsoft nie uczynił wiele, by usprawnić proces przygotowywania pakietów instalacyjnych. Firma wprawdzie dostarcza takie narzędzia, jak SMS Installer, ale nie są one intuicyjne i proste w obsłudze, jak pakiet Novell Application Launcher (wzbogacony np. o aplikację SnAppshot) czy WinInstall firmy Seagate.

Bez kreatorów

Zaletą SMS 2.0 jest nowy interfejs zarządzania, umieszczony w aplikacji Microsoft Management Console (MMC). Podobnie są już zarządzane inne nowe aplikacje dla Windows NT, np. IIS 4.0, Index Server 2.0 itp. MMC ma być standardowym sposobem zarządzania systemem i aplikacjami po wprowadzeniu Windows NT 5.0.

Zastrzeżenia jednak może budzić organizacja interfejsu zarządzania SMS 2.0 w ramach konsoli MMC. Przykładowo: komponenty związane z dystrybucją oprogramowania rozsiane są w różnych folderach konsoli zarządzania i nie do końca wiadomo, w jaki sposób są one ze sobą wzajemnie powiązane. Rozwiązywanie potencjalnych problemów, które pojawiają się w pracy z pakietem, również jest nie dopracowane. W wersji beta nie oferuje on bowiem praktycznie żadnych kreatorów, a odnajdywanie poszczególnych funkcji w MMC stwarza problemy. Microsoft zapowiada, że do chwili premiery zintegruje w MMC narzędzie o nazwie Task Pad, które pomoże w realizacji rutynowych zadań - w tym w rozwiązywaniu problemów. Nie będzie to jednak pełnofunkcjonalny kreator, np. taki jak w pakiecie Office 97.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200