Ugoda za ugodą

Microsoft wziął się na poważnie za porządkowanie kwestii związanych w własnością intelektualną. Dwa tygodnie po zawarciu niespodziewanego i szeroko komentowanego porozumienia z Sun Microsystems, koncern zawarł kolejną ugodę. Tym razem chodzi o firmę InterTrust Technologies, która oskarżyła Microsoft o nielegalne wykorzystywanie jej rozwiązań DRM (digital rights management). Za 440 mln USD koncern uzyska prawo do wykorzystywania technologii InterTrust przez 20 lat.

Sprawa dotyczy technologii zabezpieczania plików przed nieautoryzowanym dostępem i kopiowaniem, wykorzystywanych w wielu produktach Microsoftu – narzędziach programistycznych, systemach Windows, pakiecie Office, a zwłaszcza aplikacji Media Player. Strony toczyły spór sądowy od 2001 r. Pozew InterTrust obejmował kilka patentowych rozwiązań DRM, które jej zdaniem Microsoft bezprawnie włączył do swoich systemów. Roszczenia firmy dotyczyły m.in. technologii ochrony plików audio-wideo czy modułu WFP (Windows File Protection) zapewniającego ochronę przed nadpisaniem lub skasowaniem ważnych plików systemowych. Później InterTrust dołączyła także zarzuty związane z mechanizmami wykorzystywanymi przez Microsoft w procesie aktywacji systemu Windows XP.

Strony prowadziły rozmowy w sprawie zakupu wybranych licencji już w 1999 r. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem, dlatego InterTrust w 2001 r. wystąpiła na drogę sądową. Obecnie, w następstwie wieńczącej trzyletni proces ugody, Microsoft uzyskał prawa do korzystania z opracowanych przez InterTrust technologii DRM przez najbliższe 20 lat. Umowa dotyczy wszelkich produktów Microsoftu. Wyjątkiem jest natomiast stosowanie zmodyfikowanych rozwiązań InterTrust w połączeniu z produktami trzecich firm, na co producenci oprogramowania będą potrzebowali osobnej licencji.

Zobacz również:

  • Rząd USA pozwał Apple do sądu
  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia

DRM to obecnie bardzo istotna technologia dla Microsoftu, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany znacznie obszerniejszej implementacji tego typu rozwiązań w systemie Longhorn. Koncern niedawno zwiększył udziały w spółce ContentGuard opracowującej rozwiązania komplementarne do produktów InterTrust, zgodne z rodzącym się standardem eXtensible rights Markup Language (XrML). ContentGuard, powstała w 2000 r., to joint-venture Microsoftu i koncernu Xerox.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200