Uczenie maszynowe zwiększa bezpieczeństwo transakcji online

Subtelna analiza ruchów i kliknięć myszy ma pomóc w wykrywaniu prób dostępu do kont bankowych przez cyberprzestępców, którzy skradli dane pozwalające na dostęp online.

Platforma IBM Trusteer Pinpoint Detect wykorzystywana przez banki i instytucje finansowe do wykrywania nadużyć i nieuprawnionego dostępu do kont przy wykorzystaniu skradzionych danych autoryzacyjnych została wyposażona w dodatkową funkcję stosującą mechanizmy uczenia maszynowego do biometrycznej analizy zachowań użytkowników i generacji alarmów, gdy wykazuje ona nietypowe reakcje.

Funkcja ta analizuje kliknięcia i ruchy myszy wykrywając różnice między standardowym zachowaniem uprawnionego użytkownika oraz sposobem w jaki działa inna osoba logująca się do konta.

Zobacz również:

  • Włosi nie chcą bota ChatGPT
  • Pogoda z Windowsa 10/11 z najdokładniejszą prognozą pogody
  • IBM wprowadzi sztuczną inteligencję do komputerów mainframe

Jeśli analiza wykazuje istotne różnice, generowany jest alert. W jaki sposób zostanie on potraktowany, czy dostęp zostanie zablokowany, czy uruchomione zostaną dodatkowe mechanizmy autoryzacji, to zależy od firmy wykorzystującej platformę IBM Trusteer Pinpoint Detect.

Oprogramowanie wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego, które z czasem pozwalają na zwiększenie dokładności wykrywania anomalii w zachowaniu użytkownika.

Platforma IBM Trusteer Pinpoint Detect wykorzystywała dotąd przede wszystkim mechanizmy geolokalizacji i analizy adresów IP do wykrywania potencjalnych nadużyć. Mechanizmy biometrycznej analizy zachowań są więc istotnym rozszerzeniem jej funkcjonalności.

Nowe funkcje są oparte na technologii opracowanej przez IBM Cyber Security Center of Excellence działającym na izraelskiej uczelni Ben-Gurion University, która pozwala na analizę subtelnych różnic w ruchach myszy i kliknięciach przez różnych użytkowników komputera.

Funkcje biometrycznej analizy zachowań zostaną udostępnione w grudniu 2016 roku jako aktualizacja dla obecnych użytkowników platformy IBM Trusteer Pinpoint Detect, a następnie wprowadzone jako standardowa opcja tego oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200