Ucieczka przed syndykiem

Przejęcie Baana przez Invensys prawdopodobnie uchroniło holenderską firmę przed bankructwem.

Przejęcie Baana przez Invensys prawdopodobnie uchroniło holenderską firmę przed bankructwem.

Invensys ostatecznie przejął większościowy pakiet akcji Baana (75%). Dzięki umowie firma Invensys uzyskała pełną kontrolę nad Baanem.

Brytyjska firma Invensys pod koniec maja br. złożyła ofertę przejęcia Baana za ponad 700 mln USD. W tym czasie pojawiały się głosy o próbach dalszej samodzielnej egzystencji Baana. Zaprzeczał temu zarząd Baana, którego przedstawiciele zapewniali, iż oferta Invensysa jest "najlepszym sposobem na zabezpieczenie przyszłości firmy". Stało się to tym bardziej oczywiste, gdy zrewidowane wyniki finansowe za rok 1999 wykazały przychody niższe od spodziewanych. Ostatecznie transakcję sfinalizowano na początku sierpnia, mimo że brytyjskiej firmie nie udało się zdobyć planowanej liczby akcji Baana (ok. 95%).

Zdaniem analityków, przejęcie przez Invensys rozwiązuje najważniejszy problem Baana - dalsze finansowanie działalności. Dodają oni jednak, że przed Invensysem stoi trudne zadanie, jakim jest przywrócenie firmie rentowności.

W ramach planowanej przez Invensys reorganizacji pracę straci co najmniej 700 pracowników Baana. Firma ma działać w ramach nowo tworzonego działu Invensysa - Software and Systems. "Dział będzie zatrudniać ok. 10 tys. pracowników, co wiąże się z redukcją etatów" - poinformował rzecznik brytyjskiej firmy.


TOP 200