Uciążliwość i szkodliwość

Wprowadzanie do szkół informatyki i przedmiotów związanych z obsługą sprzętu komputerowego przyjęto z wielkim entuzjazmem. Jednak niepokojące doniesienia o szkodliwym działaniu komputerów na osoby je obsługujące wzbudzają obawy przed rzeczywistym zagrożeniem, szczególnie dominuje tu troska o zdrowie młodzieży i nauczycieli informatyki.

Wprowadzanie do szkół informatyki i przedmiotów związanych z obsługą sprzętu komputerowego przyjęto z wielkim entuzjazmem. Jednak niepokojące doniesienia o szkodliwym działaniu komputerów na osoby je obsługujące wzbudzają obawy przed rzeczywistym zagrożeniem, szczególnie dominuje tu troska o zdrowie młodzieży i nauczycieli informatyki.

Dlaczego boimy się komputera?

Głównym powodem obaw jest kontrowersyjność stanowisk specjalistów nt. przyczyn szkodliwości czy też uciążliwości pracy z komputerem.

Jedni ujemne skutki uciążliwości tej pracy przypisują nieergonomicznej organizacji stanowiska komputerowego, minimalizując przy tym szkodliwe oddziaływanie promieniowania. Inni natomiast zwracają uwagę na istnienie szkodliwych czynników fizycznych, których źródłem są monitory ze względu na swoje układy elektryczne i elektroniczne. I w tej grupie specjalistów nie ma też jednomyślności co do stopnia szkodliwości. W większości wypowiedzi minimalizuje się wpływ promieniowania na zdrowie człowieka, chociaż nie ma to odzwierciedlenia w reakcji producentów zmierzających do zmniejszania emisji promieniowania poprzez wytwarzanie: nowych typów monitorów np. low radiation, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych a także filtrów ekranowych.

Stąd też ważna jest z punktu widzenia psychologicznego reakcja ludzi na ujemne skutki promieniowania (pewien aspekt tajemniczości, braku odczuwalności np. w postaci bólu). To stwarza być może przesadne uwrażliwienie i nieuzasadnione obawy dotyczące groźnych w skutkach postaci chorób - nawet nowotworowych. Niektóre dane z badań naukowych nie uzasadniają bezpośredniego związku promieniowania z występowaniem dolegliwości typowych dla pracy z komputerem. Jednak nie zaprzeczają, iż takie związki mogą istnieć.

Aspekt ergonomiczny nie wzbudza natomiast tylu emocji i obaw co wpływ czynników fizycznych, ponieważ nie kojarzy się go z zagrożeniem zdrowia. Mimo iż w świetle badań udowadnia się, że właśnie nieergonomiczne usytuowanie stanowiska pracy jest główną przyczyną większości dolegliwości takich jak: bóle głowy, kręgosłupa itp.

Komputera boimy się dlatego, że:

- niezaprzeczalnym faktem jest emisja przez monitor szkodliwego dla zdrowia promieniowania

- nie zbadane są skutki takiego promieniowania w dłuższym okresie

- kontrowersyjne są stanowiska samych naukowców co do skali szkodliwości.

Czy komputer szkodzi zdrowiu?

Doc. dr inż. Henryk Korniewicz z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy podaje, że w trakcie pracy przy monitorze może nam zaszkodzić:

- pole elektrostatyczne wywołujące wiatr elektryczny

- pole elektromagnetyczne bardzo małych i szczególnie małych częstotliwości (VLF - very low, ELF - extremly low frequencies).[...] Natężenia tych pól nie przekraczają praktycznie (na stanowisku pracy przy monitorze) wartości dopuszczalnych (50 nT - nanotesli)

- promieniowanie nadfioletowe może powodować zapalenie spojówek i rumień skóry

- promieniowanie jonizujące: śladowe ilości promieniowania rentgenowskiego [...]

- odbicie oświetlenia zewnętrznego od ekranu monitora - zmusza do nadmiernego wytężania wzroku

- migotanie obrazu - występujące w złej jakości, tanich monitorach i przy wyświetlaniu obrazu z dużą rozdzielczością

w trybie z wybieraniem międzyliniowym (interlaced) - powoduje bardzo szybkie zmęczenie wzroku

- rozmycie kolorów i brak ostrości - występuje w złej jakości monitorach - powoduje szybkie zmęczenie wzroku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200