Ubuntu wybiera się w chmury

Serwerowa wersja dystrybucji Ubuntu 11.04 - nazwa robocza Natty Narwhal - wyposażona będzie w uaktualniony zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie i zarządzanie "prywatnymi chmurami" (czyli stworzonymi na potrzeby danej organizacji środowiskami cloud computing).

"Użytkownicy korzystający z private cloud będą w najbliższych latach rozwijali te środowiska - dlatego zależy nam na udostępnieniu im narzędzi, które pomogą im w przenoszeniu ich zasobów w chmurę" - stwierdził Steve George, wiceprezes firmy Canonical (producenta Ubuntu), odpowiedzialny za produkty dla biznesu.

"Wiele uwagi poświęciliśmy temu, by w kolejnej wersji Ubuntu przeznaczonej dla biznesu pojawiło się jak najwięcej funkcji i narzędzi związanych z technologiami chmurowymi. Teraz jesteśmy na etapie dopracowywania i udoskonalania ich z myślą o kolejnym wydaniu LTS" - dodał George.

Ubuntu Server LTS - Long-Term Support - to wydania przeznaczone dla firm, którym zależy przede wszystkim na możliwie najwyższej stabilności oraz rozbudowanej obsłudze serwisowej. Canonical zapewnia wsparcie dla tych wersji przez pięć lat od premiery (w przypadku standardowych wersji serwerowych support dostępny jest zwykle przez dwa lata). Kolejne wydanie LTS - 12.04 - planowane jest kwiecień 2012 r.

Teraz Canonical jest praktycznie gotowy do premiery wydania 11.04 (znanego pod roboczą nazwą Natty Narwhal) - ma się ono pojawić w przyszłym tygodniu. Użytkownicy znajdą w nim cały zestaw nowych funkcji i narzędzi związanych z cloud computing.

W wydaniu tym pojawi się m.in. Eucalyptus 2.0.2 (zamiast stosowanej do tej pory wersji 1.7), a także rozszerzone wsparcie dla libvirt (zestawu oprogramowania do zarządzania wirtualnymi maszynami) oraz KVM (Kernel-based Virtualization - to platforma wirtualizacyjna wykorzystywana przez twórców Ubuntu).

Canonical planuje również udostępnienie wersji swojego oprogramowania serwerowego na platformie Amazon EC2 (Elastic Cloud Compute). W nowym Ubuntu Server (do niedawno znanym pod nazwą Ubuntu Server Edition) pojawi się również kernel Linuksa w wersji 2.6.28 , Python 2.7, GCC (GNU Compiler Collection) 4.5 oraz Upstart 0.9. Nowością będzie Cobbler - sieciowy instalator.

28 kwietnia Canonical zamierza udostępnić również desktopową wersję Ubuntu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200