Ubuntu Linux - zuluski pingwin

Po sześciu miesiącach pracy, w którą zaangażowanych było 34 programistów z całego świata, w tym sześciu z Australii, w jednym z pubów w Sydney zaprezentowano wersję preview nowej dystrybucji systemu Linux. $Ubuntu Linux$, bo tak nazywa się nowa wersja systemu, oparta została na niezwykle popularnej dystrybucji Debian. Nazwa tej dystrybucji pochodzi z języka afrykańskiego plemienia Zulusów, a oznacza 'Człowiek człowiekowi'.

Ubuntu Linux - zuluski pingwin

Dystrybucja Ubuntu Linux

Twórcą nowej dystrybucji jest firma Canonical Inc., która zaprezentowała po raz pierwszy swój produkt na spotkaniu SLUG, czyli grupy użytkowników systemu Linux z Sydney (Sydney Linux Users' Group). W pracach nad nowym produktem wzięli udział programiści związani dotąd z takimi projektami, jak Debian, Gnome, Morphix czy Arch. Ubuntu Linux jest zupełnie nową dystrybucją opartą na Debianie.

Ubuntu Linux zamierza przenieść zawartą w tym powiedzeniu ideę w świat oprogramowania, dlatego też oferuje darmowy, kompletny system operacyjny wraz z zestawem aplikacji i to zarówno dla klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Zgodnie z tzw. Ubuntu Manifesto, oprogramowanie powinno być darmowe, aplikacje użyteczne dla każdego w jego własnym języku, a każdy powinien mieć wolność wyboru i dostosowywania oprogramowania do własnych potrzeb. Udostępniona wersja 4.10 Preview Release o nazwie kodowej Warty Warthog zawiera m.in. środowisko GNOME 2.8, kernel 2.6.8.1, oraz w sumie ponad 1000 programów, poczynając od edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych (OpenOffice.org), poprzez przeglądarki internetowe, programy pocztowe, multimedialne, narzędzia sieciowe, na grach kończąc.

Ubuntu Linux - zuluski pingwin

Dystrybucja Ubuntu Linux

Działa na komputerach z procesorami Intel x86, AMD64 oraz PowerPC (Apple iBook, Powerbook, G4 oraz G5). Wydanie finalnej wersji, o nazwie kodowej Hoary Hedgehog planowane jest na październik. Twórcy zapowiadają również publikowanie kolejnych wersji w równych, półrocznych odstepach czasu, a także udzielanie wsparcia dla każdej z nich przez okres 18 miesięcy.

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.

Więcej informacji: http://www.ubuntulinux.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200