Ubuntu Linux dla serwerów Sparc

Serwery Sun oparte na układach Sparc zyskały nowego sprzymierzeńca. Jest nim firma Canonical Ltd., która wprowadzi wkrótce do swojej oferty system operacyjny Ubuntu Linux, przeznaczony dla serwerów tej platformy.

System operacyjny Ubuntu Linux (oparty na dystrybucji Debian) pojawił się na rynku w 2004 r. i jest obecnie stosowany przez użytkowników do zarządzania pecetami. Najnowsza wersja oprogramowania nosi roboczą nazwą "Dapper Drake" i zostanie udostępniona w czerwcu br. Tym razem będzie to produkt, który znajdzie zastosowanie w serwerach - będzie mógł zarządzać serwerami T1000 i T2000 (Sun; serwery z procesorami Niagara), serwerami x86 (opartymi na układach AMD i Intela) oraz serwerami IBM opartymi na układach Power.

Serwery firmy Sun oparte na układach Niagara mogą obecnie pracować wyłącznie pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris. Red Hat (wiodący dystrybutor Linuksa) nie zdradza na razie planów, czy pracuje nad Linuksem wspierającym serwery z układami Sparc.

Oprogramowanie "Dapper Drake" - oficjalna nazwa Ubuntu 6.06 LTS (Long Term Support) - będzie zawierać dedykowaną edycję dla serwerów (z przedłużonym, pięcioletnim wsparciem dla użytkowników korporacyjnych). Canonical będzie oferować użytkownikom serwerów Sparc wsparcie techniczne, licząc sobie za tę usługę 700 USD (opłata roczna za jeden system).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200