Ubuntu, Linspire i Freespire = jedna wielka rodzina

Linispire oraz Canonical ogłosiły dziś rozpoczęcie partnerstwa w zakresie stosowanych technologii. Dzięki niemu Linispire i Freespire oprą się na Ubuntu zamiast na Debianie, natomiast centrum Click'N'Run stanie się jednym z elementów Ubuntu.

Od wersji 7.04 użytkownicy Ubuntu otrzymają dostęp do centrum CNR (więcej na ten temat - patrz: "Freespire - ładny Linux, tyle że nie dla Polaków"), w którym za pomocą kilku kliknięć możliwe będzie zainstalowanie darmowego i komercyjnego oprogramowania. Również dodanie do systemu kodeków ma się ograniczyć do wykonania paru prostych czynności.

To kolejny ruch w kampanii ułatwiania życia zwolennikom Linuksa. W listopadzie minionego roku Canonical ogłosiło, iż włączy do Ubuntu 7.04 sterowniki noveau dla kart NVIDII, ale również binarne drivery do kart Wi-Fi, modemów itp.

Zobacz również:

  • Canonical wydaje Ubuntu 22.04 LTS z ulepszonym jądrem

Z drugiej strony zwolennicy Freespire i Linspire będą mogli skorzystać z dobrego tempa rozwoju Ubuntu. Dotychczas dystrybucje opierały się na oficjalnych wydaniach Debiana, co oznaczało, że wiele wersji aplikacji było zapóźnionych względem reszty świata przynajmniej o kilka numerków. Teraz się to zmieni.

Już w pierwszym kwartale bieżącego roku, tuż po Ubuntu 7.04 ("Rozhasanym jelonku") mają się pojawić wczesne wersje Freespire 2.0.

Warto poczytać: "Linspire, Canonical, Freespire, Ubuntu join forces" (w języku angielskim)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200