Ubuntu 22.04 - już jest

Rośnie liczba komputerów, na których użytkownicy instalują system operacyjny Linuks. Chodzi tu przede wszystkim o serwery będące w posiadaniu firm, chociaż indywidualni użytkownicy pecetów również decydują się coraz częściej na taki krok. Duża jest w tym zasługa dystrybucji Ubuntu. Dlatego jej zwolennicy przyjmą zapewne z zadowoleniem fakt, że właśnie pojawiła się kolejna wersja tego oprogramowania.

Grafika: Canonical

Mowa o systemie Ubuntu 22.04, znanym pod kodową nazwą Jammy Jellyfish. A trzeba wiedzieć, że Ubuntu od lat jest jedną z 10 najpopularniejszych dystrybucji Linuksa na rynku. Jednym z wielu powodów takiej popularności tego oprogramowania jest niezwykła łatwość obsługi. Ubuntu jest prosty w instalacji, obsłudze i utrzymaniu, wspiera szeroką gamę sprzętu, działa niezawodnie i - co ważne - jest bezpłatny.

Ubuntu 22.04 znajduje się obecnie w fazie rozwojowej beta, co oznacza, że jest intensywnie testowany. Do szerszego grona użytkowników ma trafić 21 kwietnia. Jest to edycja z tzw. długoterminowym wsparciem (z ang. Long Term Support), czyli system będzie wspierany technicznie do co najmniej kwietnia 2027 roku, gdyż każda wersja LTS ma 5-letnie wsparcie dla aplikacji i aktualizacji zabezpieczeń. To oznacza, że użytkownicy oprogramowania mogą spokojnie pracować przez najbliższych pięć lat bez konieczności przez cały ten czas przechodzenia na kolejną wersję systemu operacyjnego. W świecie, w którym użytkownicy systemu Windows przyzwyczaili się do nieudanych aktualizacji czy nieobsługiwanego sprzętu, jest to duży plus.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Linuks: Torvalds zapowiada koniec dominacji języka C
  • Canonical wydaje Ubuntu 22.04 LTS z ulepszonym jądrem

Ponadto edycje LTS wydają się być bardziej stabilne niż inne edycje pozbawione LTS. Dlatego wiele osób rezygnuje z innych niż LTS wydań, których wersje zawsze oznaczane nieparzystymi numerami, takimi jak 21.04 czy 21.10.

I jeszcze jedno. Jest to idealne rozwiązania dla osób, które nigdy wcześniej nie instalowały Linuksa. Ubuntu 22.04 może być dla nich idealnym punktem startowym, ponieważ Canonical (firma zajmują się dystrybucją Ubuntu) uruchomił niedawno (przy okazji prezentacji Ubuntu 21,10) ponownie instalator bazujący na języka Google Flutter oraz udoskonalił sam proces instalacji tak, że każdy, nawet nie mający do tej pory styczności z systemem Linuks, może z powodzeniem zainstalować Ubuntu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200