Uaktualnienie: Transmeta zaprezentowała procesory Crusoe

Nowe układy wykorzystują nowatorską technologię konwersji zestawu instrukcji intelowskich procesorów x86 i charakteryzują się ok. 10-krotnie niższym poborem mocy w porównaniu do jednostek Intela.

Zaprezentowana przez Transmeta, mało znaną firmę z Kalifornii, seria procesorów pod wspólna nazwą Crusoe, opiera się na nowym podejściu do sposobu interpretowania instrukcji przez procesor.

Crusoe wykorzystują technologię określaną mianem code morphing. Zamienia ona instrukcje napisane dla procesorów intelowskich typu x86, takich jak Pentium III, na instrukcje VLIW (Very Long Instruction Word) przetwarzane przez warstwę sprzętową Crusoe. Warstwa ta jest jednak mniej skomplikowana inżynieryjnie niż w obecnych na rynku układach. Zdaniem twórców, ich procesor pozwala na uruchamianie każdej aplikacji stworzonej dla procesorów Pentium, przy czym jest on mniejszy, zużywa mniej energii, a jego produkcja jest znacznie tańsza niż odpowiadających mu procesorów Intela.

Analitycy twierdzą, że jeśli przedstawiciele Transmeta niczego nie wyolbrzymiają, to nowe procesory mają szansę na zdobycie pozycji lidera na rynku urządzeń przenośnych.

"Nowym pomysłem Transmeta jest to, że problem jest rozwiązywany przez oprogramowanie, a nie tylko przez układ krzemowy" - stwierdził David Ditzel, dyrektor wykonawczy Transmeta, który wcześniej pracował jako główny architekt w Laboratoriach Bella AT & T i był jednym z głównych konstruktorów procesora UltraSPARC Suna.

Pierwszy z serii procesorów Crusoe, TM3120, jest przeznaczony dla urządzeń internetowych, pracujących pod kontrolą Linuxa. Jego cena została ustalona na poziomie 65 USD za wersję taktowana zegarem o częstotliwości 333 MHz i 89 USD za model 400 MHz. Zdaniem przedstawicieli Transmeta, jest on idealnym procesorem dla urządzeń internetowych, których ceny mają kształtować się w granicach 500-999 USD.

Procesor TM5400 jest przeznaczony do wykorzystywania w bardzo lekkich notebookach, działających pod kontrolą Windows. Za wersję z zegarem 500 MHz trzeba będzie zapłacić 119 USD, natomiast za wersję 700 MHz - 329 USD.

Analitycy na razie są wstrzemięźliwi co do wydawania opinii o nowych procesorach. Zgodnie twierdzą, że szybkość zegara - w przypadku Crusoe - nie jest miarodajną wartością wydajności nowych jednostek. "Mogą one być szybsze lub wolniejsze od procesorów z rodziny x86. Wszystko zależy od sprawności technologii translacji instrukcji" - twierdzi analityk z Mercury Research. Transmeta nie zaprezentowała wyników testów porównawczych z innymi jednostkami obecnymi na rynku.

Procesory będą promowane pod wspólną marką Crusoe jako jednostki dla urządzeń przenośnych. Transmeta zastosowała w nich autorską technologię zarządzania zasilaniem LongRun, dzięki czemu mają one mały pobór mocy, wynoszący przy pełnym obciążeniu ok. 1 W. Dla porównania, procesory Intela przeznaczone do komputerów przenośnych zużywają 10-15 W.

Producent rozpoczął testy Crusoe już w ub.r. i przewiduje, że procesory trafią do producentów do połowy br. Transmeta będzie sprzedawała procesory razem z różnymi technologiami oprogramowania, co ma przyspieszyć tworzenie przenośnych urządzeń internetowych wykorzystujących Crusoe. Sprzętu wykorzystującego nowe procesory nie należy się jednak spodziewać w sklepach wcześniej niż za rok.

"Transmeta posiada już wszystkie niezbędne elementy, których potrzebują producenci komputerów, aby szybko wprowadzić na rynek gotowe produkty" - stwierdził D. Ditzel. Dodał też, że jego firma jest wspierana przez IBM-a, tak więc ma dostęp do najnowszych technologii półprzewodnikowych. Na uwagę zasługuje też fakt, że przy projekcie nowego procesora współpracowali m.in. Linus Torvalds, twórca Linuxa, inżynierowie z Suna i MIPS Technologies. W kadrze kierowniczej firmy znaleźli się m.in. Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, i finansista George Soros.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200