Uaktualnienie: Rusza joint-venture Siemensa i Fujitsu

Japońskie Fujitsu i niemiecki Siemens utworzą spółkę joint venture, która przejmie większość ich dotychczasowej działalności w Europie.

Japońskie Fujitsu i niemiecki Siemens utworzą spółkę joint venture, która przejmie większość ich dotychczasowej działalności w Europie. Połączenie obejmie firmę Fujitsu Computers Europe Ltd. i oddział Siemens Computer Systems. Z przedsięwzięcia wyłączono oddziały obu firm zajmujące się serwisem - należący do Fujitsu ICL i Siemens Business Services, które nadal będą konkurować, zwłaszcza na rynku usług outsourcingowych. Władze spółki - kierowane przez wyznaczonego na prezesa Rudi Lamprechta - wybrały na siedzibę Holandię.

"W Polsce zostanie wydzielona z Siemens sp. z o.o. nowa firma Fujitsu Siemens Computers sp. z o.o. Dotychczas Fujitsu praktycznie nie było reprezentowane na polskim rynku, utworzenie nowej spółki doprowadzi więc do zwiększenia oferty produktów tej firmy, przeznaczonych zwłaszcza na rynek konsumencki" - mówi Dariusz Fabiszewski, dyrektor Biura Information and Communication Products/Siemens Business Services w Polsce.

Do czerwca tego roku dystrybutorem produktów Fujitsu na polskim rynku była firma Silico, należąca do Notebook. Przez pewien czas Karen Notebook wraz z Fujitsu zamierzał uruchomić montownię komputerów w Suwałkach. Według przedstawicieli polskiej firmy, projekt ten nie jest na razie realizowany ze względu na brak zainteresowania japońskiego partnera i brak rozwiniętej w Polsce sieci dystrybucji produktów Fujitsu.

Nowo powstała spółka Fujitsu Siemens Computers, należąca w równych częściach do Fujitsu i Siemensa, rozpocznie działalność 1 października br. zajmując się rozwojem, produkcją i marketingiem notebooków, komputerów i serwerów PC, serwerów unixowych i komputerów klasy mainframe. "Przez pewien czas będzie kontynuowany rozwój linii produktowych obu firm, później zostaną wyeliminowane niektóre linie pokrywające się w ofercie Siemensa i Fujitsu. Połączenie jednak doprowadzi raczej do uzupełnienia oferty, ponieważ Siemens tradycyjnie był bardziej aktywny na rynku korporacyjnym, a Fujitsu na rynku produktów konsumenckich" - mówi Dariusz Fabiszewski.

Połączenie z oddziałem Fujitsu oznacza dla Siemensa zakończenie poszukiwań partnera strategicznego w branży komputerowej. Fujitsu Siemens Computers ma zamiar do 2001 r. zająć pozycję lidera na rynku europejskim. Zapowiadana jest intensyfikacja działalności handlowej, szczególnie we Francji i Wlk. Brytanii, również za pośrednictwem Internetu.