Uaktualnienie: Microsoft zmienia zasady licencjonowania Windows dla przedsiębiorstw

W przyszłym roku znikną zbiorowe licencje, dające upusty cenowe na zakup systemu Windows 95/98 oraz Millennium (Me) przez klientów korporacyjnych.

Microsoft nie będzie oferował systemu Windows 95/98 i Millennium (Me) klientom korporacyjnym na dotychczasowych zasadach. Jedyną wersją systemu, sprzedawanego w ramach licencji korporacyjnych, a więc z odpowiednimi upustami cenowymi przy dużych zamówieniach, będzie Windows 2000. Nowe zasady zaczną obowiązywać na polskim rynku już w pierwszej połowie przyszłego roku.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, Microsoft oferuje trzy modele sprzedaży - OEM, gotowe pakiety oraz programy licencji grupowych. Zapowiedziane zmiany będą dotyczyć licencji grupowych, dzielących się na Microsoft Open Licence Program, Select i Enterprise Agreement. W ich ramach klienci korporacyjni mieli dotychczas prawo zakupu oprogramowania po niższych cenach, z upustami.

Według nowych zasad, w ramach licencji grupowych od początku kwietnia 2001 r. nie będzie oferowany system Windows Me, natomiast od 1 lipca stanie to się z systemami Windows 9x. Nie będzie to jednak dotyczyć licencji dla ośrodków edukacyjnych, dla których zostaną zachowane upusty cenowe. Ponadto z początkiem przyszłego roku Windows 95/98/Me nie będą oferowane także w ramach programu Upgrade Adventage, czyli umów licencyjnych gwarantujących bezpłatną aktualizację danego systemu przez określony czas.

Przedstawiciele Microsoftu uzasadniają decyzję przeprowadzonymi badaniami, z których wynika, że klienci korporacyjni bardzo chętnie wybierają Windows 2000 Professional, podczas gdy coraz mniej z nich jest zainteresowanych wersjami 95 i 98.

***

Microsoft zmieni zasady licencjonowania Windows dla przedsiębiorstw

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200