Uaktualnienie: Microsoft przejmuje Great Plains Software

Po sfinalizowaniu transakcji, której wartość szacowana jest na 1,1 mld USD, znany producent systemów klasy MRP II/ERP stanie się oddziałem Microsoftu. Dzięki temu gigant z Redmond zajmie czołową pozycję na rynku systemów dla małych i średnich firm.

Microsoft kupuje Great Plains Software (GPS), producenta systemów klasy MRP II/ERP. Transakcja, której wartość jest szacowana ma 1,1 mld USD, ma być zawarta w formie wymiany akcji.

Dzięki przejęciu Microsoft wejdzie na rynek systemów dla przedsiębiorstw. GPS tworzy oprogramowanie wspierające m.in. działy finansowe i produkcyjne małych i średnich firm. Jego sztandarowym produktem jest system Dynamics.

Po sfinalizowaniu transakcji GPS stanie się oddziałem Microsoftu podległym bezpośrednio Jeffowi Raikesowi, wiceprezesowi firmy odpowiedzialnemu za dział Productivity and Business Services, oraz Davidowi Vaskevitchowi, kierującemu Business Application Division. Przedstawiciele giganta z Redmond zapewniają, że Great Plains będzie nadal rozwijała, sprzedawała i zapewniała wsparcie dla własnych produktów.

Microsoft zamierza także wykorzystać rozwiązania przejmowanej firmy we własnych produktach. GPS ma opracować nowe funkcje, które wzbogacą serwis internetowy Microsoftu bCentral, przeznaczony dla małych firm. Ponadto firmy mają wspólnie opracować pakiet aplikacji biznesowych, które będą zgodne ze strategią i związaną z nią technologią .NET Microsoftu.

Producent Windows do tej pory unikał bezpośredniego wkraczania na rynek systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami, ponieważ nie chciał wchodzić w konflikty z takimi swoimi partnerami biznesowymi, jak niemiecki SAP. Przedstawiciele Microsoftu, wkrótce po ujawnieniu szczegółów transakcji, oświadczyli, że niezależnie od związku z GPS utrzymywanie kontaktów z innymi producentami tego rynku nadal uważają "za sprawę nadrzędną".

Amerykańscy analitycy twierdzą, że przejęcie GPS jest bardzo dobrym posunięciem Microsoftu. Dzięki temu producent staje się czołowym graczem na rynku systemów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jedynym, który ma kompleksową ofertę oprogramowania wspomagającego handel, zaopatrzenie, obsługę klienta i działy finansowe przedsiębiorstw.

Great Plains Software ma oddział w Polsce. Firma rozpoczęła w grudniu br. - wspólnie z Microsoft i firmą Getin - oferowanie usług ASP. Klienci będą mogli korzystać z jej systemów wspomagających zarządzanie - Dynamics i eEnterprise oraz rozwiązań CRM - Siebel Front Office.

***

Microsoft przejmie Great Plains Software

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200