Uaktualnienie: Intel przejmuje programistów Olicomu

Programiści polskiego oddziału Olicom niebawem staną się pracownikami Intel Corporation. Gdańska firma będzie jednym z sześciu centrów rozwojowych Intela na świecie.

Programiści polskiego oddziału Olicom niebawem staną się pracownikami Intel Corporation. Gdańska firma będzie jednym z sześciu centrów rozwojowych Intela na świecie.

Po trwających pół roku negocjacjach Olicom A/S, duńska firma produkująca sprzęt sieciowy, zdecydowała się przekazać Intelowi grupę 220 inżynierów i związane z ich pracą prawa własności intelektualnej. W grupie, która wkrótce rozpocznie pracę dla Intela, jest ponad 100 polskich inżynierów, tworzących dotychczas dla urządzeń sieciowych Olicom. Finansowe szczegóły umowy nie zostały ujawnione.

Pomoc w ekspansji

Intel nie inwestuje bezpośrednio w przejęcie polskiej firmy. "Stronami umowy są Intel i Olicom A/S. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na to, że połowa programistów Olicomu to Polacy" - mówi Leszek Pankiewicz, który oficjalnie jest jeszcze prezesem Olicom Poland.

W ciągu kilku tygodni w Gdańsku powinna zostać zarejestrowana spółka Intel Technology Poland, jedna z sześciu tego typu na świecie. Nie będzie związana z przedstawicielstwem handlowym Intela w Warszawie. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza powołany zostanie zarząd, w którego skład wejdą Leszek Pankiewicz i osoba z centrali w Kopenhadze, podlegające bezpośrednio Intel Corporation.

Nie ujawniono, czym konkretnie będą się zajmować polscy programiści i kiedy oficjalnie zostaną zatrudnieni w Intelu. Specjaliści Olicom Poland od pewnego czasu koncentrowali się na rozwiązaniach dla sieci Ethernet i ATM. "Sądzę, że Intel zamierza wykorzystać nasz oddział do rozwijania oprogramowanie dla produktów tej samej klasy - przełączników, urządzeń dostępowych i systemów zarządzania" - mówi Leszek Pankiewicz. Jego zdaniem, amerykański koncern zapewne zechce skorzystać z doświadczenia programistów Olicomu w opracowywaniu aplikacji do zarządzania opartych na technologii Java.

Przedstawiciele Olicom Poland odbierają przejęcie przez jedną z największych firm przemysłu informatycznego jako nobilitację, wyróżnienie ich pracy. Intel, o którym od kilku lat mówi się, że może być poważnym konkurentem dla największych producentów działających na rynku sieciowym, dotąd w pełni nie wykorzystał swojej szansy. Pracownicy gdańskiej firmy oceniają, że ich nowy pracodawca nie stoi na straconej pozycji w rywalizacji z Lucent Technologies, Cisco czy 3Com. Ich zdaniem, kompletowana przez Intela oferta do transmisji głosu i danych w sieciach komputerowych będzie konkurencyjna wobec rozwiązań innych firm.

Od zawsze na eksport

Zespół Olicomu jeszcze trzy lata temu roku działał w strukturach firmy CrossCom, założonej w USA przez emigranta Tadeusza Witkowicza. Od roku 1989 w Gdańsku powstawało oprogramowanie systemowe i aplikacje zarządzające do routerów CrossCom. W 1997 r. amerykańską firmę kupił Olicom. "Gdyby nie przejęcie przez Duńczyków, do transakcji z Intelem zapewne nigdy by nie doszło. Od tego czasu bardzo się rozwinęliśmy, zmieniła się organizacja i warunki naszej pracy" - twierdzi Leszek Pankiewicz.

Olicom uważany jest za jedego z najlepszych pracodawców w Trójmieście. "Początkowo zatrudnialiśmy indywidualności. Pierwszymi pracownikami byli najlepsi inżynierowie wywodzący się ze znanej firmy Computer Studio Kajkowski. Teraz zatrudniamy młodych ludzi, których potrafimy szybko wyszkolić" - mówi szef Olicomu. Firma od trzech lat prowadzi program stypendialny dla studentów IV i V roku Politechniki Gdańskiej. Co roku spośród 60 chętnych 15 studentów dostaje stypendium i zatrudnienie w Olicomie. Praca dla Intela pewnie będzie jeszcze większą atrakcją dla absolwentów politechniki. Niestety, firma na razie nie przewiduje zwiększenia zatrudnienia.


TOP 200