Uaktualnienie: ITI Holdings podpisał umowę dotyczącą kupna akcji Optimusa

Koncern medialny kupuje mniej akcji Optimusa niż określono w umowie przedwstępnej. Po wydzieleniu ze spółki części portalowej, ITI będzie miał w niej 49,9% głosów na walnym zgromadzeniu.

ITI Holdings podpisał umowę dotyczącą kupna wszystkich akcji Optimusa SA, będących w posiadaniu BRE Banku i Zbigniewa Jakubasa. W ten sposób ta firma medialna objęła znaczący pakiet udziałów w portalu Onet.pl, jednym z największych polskich serwisów internetowych.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. ITI zawarł wstępną umowę z BRE Bankiem i Zbigniewem Jakubasem, pasywnymi inwestorami Optimusa, dotyczącą kupna 33% akcji spółki, dających 68,7% głosów na jej walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Wartość transakcji była wtedy szacowana na 471,5 mln zł.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

Ostatniego dnia lutego zawarto jednak aneks do umowy przedwstępnej. "W nowej wersji umowa dotyczy 1 756 190 akcji uprzywilejowanych serii A, co stanowi 25% kapitału akcyjnego i daje 61,6% głosów na WZA Optimusa" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Wartość transakcji, zawieranej w gotówce i obligacjach wymiennych na akcje ITI, wynosi obecnie ok. 386,4 mln zł. Cena za jedną akcję pozostała na poziomie 220 zł. Ponadto holding kupuje, płacąc po części gotówką, obligacjami i akcjami Optimusa, 25% akcji Onet.pl. Jako przyczynę zakupu mniejszej liczby akcji Optimusa podano uwarunkowania prawne. Zdaniem przedstawicieli ITI, zakupienie większej liczby akcji nowosądeckiej firmy zmusiłoby ich do tzw. ogłoszenia wezwania do zakupu pozostałej części akcji.

Prezesi BRE Banku i ITI potwierdzili także przeprowadzenie podziału Optimusa SA przez wydzielenie. Docelowo powstaną dwie spółki: zajmująca się technologiami oraz odpowiedzialna za portal. BRE pozostanie udziałowcem części technologicznej przez ok. 3 lata. Zarząd Optimusa SA w ciągu 2 miesięcy przedstawi szczegółowy plan podziału spółki.

ITI po wydzieleniu części portalowej będzie miał w niej 49,9% głosów na walnym zgromadzeniu i 20% kapitału akcyjnego.

***

ITI Holdings podpisał umowę dotyczącą kupna akcji Optimusa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200