UUNet planuje rozpocząć działalność w Polsce

Amerykański dostawca usług internetowych, firma należąca do koncernu MCI WorldCom, otworzy biuro w Polsce jeszcze w tym roku.

Firma UUNet - dostawca usług internetowych dla klientów korporacyjnych i tzw. ISP (Internet Services Providers) - prowadzi przygotowania do wejścia na polski rynek. Dotychczas firma otworzyła biura w Czechach i na Węgrzech. "Europa Środkowa i Wschodnia jest dla nas obecnie strategicznym kierunkiem rozwoju. Jeszcze w tym roku zamierzamy otworzyć oddziały w większości krajów tego regionu, w tym także w Polsce" - przekonuje Mark Weeks z centrali UUNet na Europę w Wlk. Brytanii.

Według nieoficjalnych informacji, UUNet złożył już do Ministerstwa Łączności podanie o udzielenie licencji na świadczenie usług internetowych. Przedstawiciele firmy nie chcieli jednak powiedzieć jak duże inwestycje planowane są w Polsce. Jednak kwoty, jakimi dysponuje UUNet, są ogromne. "Na świecie w rozwój naszej sieci dostępowej inwestujemy codziennie ok. 3 mln USD" - twierdzi Mark Weeks.

Podobnie jak w Czechach i na Węgrzech, firma będzie oferować dwie usługi: UUdirect i UUdirect Transit. Pierwsza jest związana z dzierżawieniem klientom korporacyjnym łączy o przepustowości od 64 Kb/s do 155 Mb/s. Poza dostępem do Internetu mogą one być wykorzystywane do budowy tzw. wirtualnych sieci prywatnych (VPN), łączących międzynarodowe oddziały klientów. Usługa UUdirect Transit jest przeznaczona dla dostawców usług internetowych (ISP). Jednym z klientów UUNet, korzystającym z tej usługi, jest sieć Microsoft Network (MSN).

Największymi konkurentami UUNet w Polsce są obecnie Global TeleSystems Group (GTS), oferujący dostęp do swojej europejskiej sieci szkieletowej Ebone (do tej pory był za to odpowiedzialny Pronet Communications, który łączy się z Internet Partners), szwedzka Telia, współpracująca z NASK, i amerykański TeleGlobe, proponujący usługi wspólnie z Telekomunikacją Polską SA. Połączenia z niemiecką siecią szkieletową oferują także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

UUNet jest firmą całkowicie zależną od MCI WorldCom i posiada biura w 52 krajach. Firma jest właścicielem internetowych sieci szkieletowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji (łącznie ok. 2 tys. punktów dostępowych). Sieci w Europie i Ameryce Północnej posiadają przepustowość 2488 Mb/s. Firma dysponuje także łączami transatlantyckimi o przepustowości 8231 Mb/s. W ubiegłym roku przychody UUNet wyniosły 3,5 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200