UTP Category 6 wreszcie standardem

Po kilku latach wątpliwości i oczekiwań stowarzyszenie Telecommunications Industry Association (TIA) zaakceptowało na początku czerwca standard Category 6 dla skrętki nieekranowanej używanej w teleinformatyce.

Po kilku latach wątpliwości i oczekiwań stowarzyszenie Telecommunications Industry Association (TIA) zaakceptowało na początku czerwca standard Category 6 dla skrętki nieekranowanej używanej w teleinformatyce.

Choć informacja o akceptacji standardu Category 6 pojawiła się na witrynie TIA (http://www.tiaonline.org), gdzie mowa jest o dokumencie TIA/EIA-568-B.2-1, to jest ona jeszcze niekompletna, ponieważ TIA nie udostępniła jeszcze szczegółowych opisów technicznych tego standardu. TIA obiecuje jednak, że odpowiednie specyfikacje zostaną wkrótce opublikowane.

Zobacz również:

Standard Category 6 to kolejna wersja okablowania opartego na skrętce nieekranowanej. Przed nią były standardy Category 5 i Category 5E. Swego czasu mówiło się, że po okablowaniu kategorii 5 nie pojawi się już nic nowego. Miał to być ostatni standard opisujący okablowanie miedziane produkowane w technologii UTP.

Pojawił się jednak Gigabit Ethernet, mający większe wymagania i wykorzystujący wszystkie cztery pary skrętki UTP. Producenci poszli więc po rozum do głowy i zaczęli modyfikować okablowanie UTP (stąd litera E w nazwie standardu Category 5E - od "enhanced" - ulepszone).

Gigabit Ethernet przyczynił się zresztą do dalszego usprawniania okablowania UTP. Prace nad standardem Category 6 zapoczątkowano jeszcze w 1997 roku. Wstępne założenia przewidywały, że okablowanie Category 6 będzie mogło wspierać częstotliwość 200 MHz (standard Category 5 wspiera częstotliwość 100 MHz), ale barierę tę podwyższono ostatecznie do poziomu 250 MHz.

Standard Category 6 zawiera szereg zaawansowanych rozwiązań, tak aby okablowanie takie mogło być używane do budowania wysokowydajnych połączeń. Zastosowano np. technologie likwidujące przesłuchy między poszczególnymi parami skrętek UTP oraz usprawniono mechanizmy odpowiedzialne za "timing" sygnałów i za opóźnienia (chodzi o to, aby opóźnienia w każdej parze skrętki były takie same).

Warto zauważyć, że producenci stosują już od jakiegoś czasu okablowanie Category 6, ale były to wszystko skrętki niestandardowe. Teraz jest już standard, określający dokładnie, jakie parametry powinny charakteryzować skrętkę kategorii 6.


TOP 200