UTM dla średnich firm

WatchGuard rozdziela funkcje zarządzania i administrowania na dwie różne aplikacje. Administrator systemu może edytować pliki reguł (XML) offline i następnie wprowadzić nową konfigurację do urządzenia, kiedy zestaw nowych reguł jest kompletny i "odpluskwiony". Wymiana całego profilu konfiguracyjnego nie jest więc trudniejsza niż wykonanie subtelnych zmian reguł. Z drugiej jednak strony wprowadzenie zmiany w pojedynczej regule nie jest dużo prostsze od wykonania całego nowego profilu konfiguracyjnego. Mimo to unikatowy proces stosowany w Fireboksie zapewnia łatwiejsze i dogodniejsze wykrywanie błędów i możliwości uwzględniania wydajności, niż się zazwyczaj spotyka. W czasie testów pracowano nad nową konfiguracją, podczas gdy wcześniejsza wersja nadal była używana w trakcie testowania.

UTM dla średnich firm
Odmiennie niż w innych testowanych urządzeniach, rozwiązanie WatchGuard to zdecydowanie architektura klient-serwer. Podejście to może być zaletą w sytuacji, kiedy w grę wchodzą elementy, takie jak weryfikacja zgodności z obowiązującymi przepisami. Chociaż inne produkty mogą utrzymywać wiele konfiguracji przechowywanych na stacjach roboczych, WatchGuard ułatwia to w taki sposób, że kod XML może być łatwo przepuszczony przez bug tracker lub version tracker, w celu kontroli jakości i weryfikacji zgodności.

Przy pierwszym podejściu do Fireboksa trzeba się liczyć z koniecznością przeciążenia systemu nawet przy niewielkich zmianach (IP, maska podsieci itp.). Narzędzie konfigurowania w swej naturze klasy enterprise wymaga skontrolowania zmian konfiguracyjnych przed ich zapisaniem. Stosowane tu narzędzie webowe nie jest zbyt poręczne i może niekiedy sprawiać kłopoty. Wymaga ono, aby zmiany wykonywane były jako pojedyncze uaktualnienie. Tak więc zmiany indywidualne muszą być uwzględnione, zanim się je zatwierdzi.

Firebox pozwala na łatwe utworzenie konfiguracji laboratoryjnej (sandbox), dla celów wstępnego testowania i następnie ponownej edycji niezbędnych zmian przed wprowadzeniem konfiguracji do systemów produkcyjnych. Tą samą metodą można usunąć z trybu produkcyjnego sprawiającą kłopoty jednostkę i przenieść ją do ustawień laboratoryjnych, by wyjaśnić problemy. WatchGuard umożliwia przechowanie plików konfiguracyjnych i ich łatwą podmianę.

UTM dla średnich firm

Interfejs zarządzania WatchGuard Firebox jest dość skomplikowany, pozbawiony kreatorów wspomagających podstawowe zadania konfigurowania. Z drugiej strony wymiana całego profilu konfiguracyjnego nie jest bardziej skomplikowana niż wprowadzenie niewielkich subtelnych zmian.

Podejście klient-serwer zastosowane przez WatchGuard pozwala na proste dopasowanie Fireboksa do rozmiaru firmy. Można znaleźć wersje sprzętu WatchGuard i kombinacje oprogramowania, które mogą spełniać różne potrzeby. Ta stratyfikowana linia produktowa, z uaktualnieniami oprogramowania w ramach platformy sprzętowej, umożliwia dopasowanie (z uwzględnieniem kosztów) jednostki do natychmiastowych potrzeb, zapewniając jednocześnie łatwą ścieżkę rozbudowy. Od najmniejszej jednostki Edge, przez jednostki Core SMB, do największych - Peak, linia produktów Firebox ma poziomy pozwalające na ścisłe dopasowanie do indywidualnych potrzeb firmy. Ta sama stratyfikacja może funkcjonować równie dobrze w ramach bardzo rozproszonego przedsiębiorstwa, z różnorodnymi poziomami autoryzacji.


TOP 200