USB znaczy uniwersalny

Liczba różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych i adapterów wykorzystujących interfejs USB jest tak duża, że każdy może znaleźć urządzenie, które będzie przydatne w pracy.

Liczba różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych i adapterów wykorzystujących interfejs USB jest tak duża, że każdy może znaleźć urządzenie, które będzie przydatne w pracy.

Interfejsy USB były projektowane jako złącza, które miały zastąpić przede wszystkim przestarzałe interfejsy równoległe, szeregowe, a także gniazda do podłączania myszy i klawiatury. Specyfikacja USB 1.0 (nominalna przepustowość 12 Mb/s) została uzgodniona w 1995 r., a więc ponad 12 lat temu. Powszechnie zaś stosowany obecnie standard USB 2.0 (480 Mb/s) pojawił się w 2000 r. Mimo że minęło tak wiele lat, dopiero teraz można uznać, że określenie "złącze uniwersalne" USB (Universal Serial Bus) nabrało w końcu realnego, praktycznego znaczenia.

Na rynku jest dostępna duża i wciąż rosnąca oferta urządzeń peryferyjnych wyposażonych w standardowe złącza USB. Trudno jest wymienić wszystkie, czasami kuriozalne pomysły producentów, jak urządzenie do schładzania napojów, podgrzewacz do kawy czy urządzenie do masażu zasilane przez USB. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na niektóre z licznych zastosowań i urządzeń, które mogą ułatwić pracę i zwiększyć jej efektywność. Do portów USB można podłączać nie tylko klasyczne urządzenia peryferyjne, jak osobiste drukarki, zewnętrzne pamięci masowe i skanery, ale również ogromną liczbę innych, przydatnych w niektórych specyficznych zastosowaniach elementów, jak choćby przenośne skanery, mikroskopy czy niszczarki dokumentów zasilane bezpośrednio przez port USB.

Zewnętrzne pamięci

Więcejo uruchamianiuaplikacjiz dysków USB:

www.portableapps.com

www.ceedo.com

www.mojopack.com

www.u3.org

Chyba najczęściej wykorzystywanym i popularnym zastosowaniem USB jest podłączanie zewnętrznych pamięci masowych służących do przenoszenia lub kopiowania dużych plików, tworzenia kopii zapasowych danych, ale także uruchamiania aplikacji. Systematyczny spadek cen i wzrost pojemności (obecnie sięga ona 8 GB) spowodowały, że miniaturowe urządzenia Flash USB stały się tak popularne, że praktycznie wyparły z rynku dyskietki 3,5".

Warto zauważyć, że oprócz przechowywania danych, dyski Flash USB umożliwiają też uruchamianie programów, choć dotyczy to tylko urządzeń wykorzystujących technologię U3 i wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. W niektórych wypadkach może to być bardzo przydatna funkcja. Pracownik mobilny, który ma ograniczone, względnie niewielkie wymagania dotyczące korzystania z różnych aplikacji, może zamiast notebooka zabierać pamięć Flash USB z podstawowymi aplikacjami, jak przeglądarka, klient e-mail, edytor tekstu itp., a następnie po podłączeniu jej do dowolnego dostępnego komputera PC korzystać z własnych, indywidualnie skonfigurowanych aplikacji. Dodatkową ważną zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, bo platforma ta umożliwia izolację od programów zewnętrznych zainstalowanych w komputerze.

Przenośne bezpieczeństwo

Jeśli pojemności sięgające 8 GB są zbyt małe, można skorzystać z przenośnych dysków USB, których pojemności sięgają obecnie setek gigabajtów. Ich dodatkowym, ważnym zastosowaniem może być backup systemu lub danych, a także możliwość wykorzystania jako systemu diagnostycznego, który - w wypadku awarii dysku lub systemu w komputerze - może pozwolić na względnie szybkie uruchomienie go, naprawę lub dostęp do ważnych plików.

Należy zauważyć, że w pamięci Flash i dyski USB wyposażanych jest coraz więcej urządzeń elektronicznych, jak telefony komórkowe, palmtopy czy odtwarzacze mp3. Niektóre modele mają interfejsy USB i umożliwiają wykorzystanie ich jako przenośnej pamięci dla plików i dokumentów. Warto wówczas pamiętać o bezpieczeństwie informacji. Małe wymiary i waga to zaleta, ale jednocześnie wada, bo Flash USB może być łatwo skradziony lub zgubiony. Jeśli urządzenie takie służy do przechowywania ważnych, firmowych informacji, jak dane finansowe, hasła dostępu itp., to warto zadbać o ich zabezpieczenie, np. wykorzystując oprogramowanie do szyfrowania danych na dyskach zewnętrznych.

Wsparciew nagłej potrzebie

Jeśli notebook nie jest wyposażony w odtwarzacz/nagrywarkę DVD, a użytkownik jej potrzebuje, to zamiast kosztownej wymiany komputera na nowszy model można skorzystać z dostępnych na rynku przenośnych odtwarzaczy/nagrywarek DVD ze złączem USB. Z reguły jednak wymagają one zasilania dwóch portów USB. Gdy zaś komputer nie ma wyjścia wideo lub miejsca na zainstalowanie dodatkowej karty, a dołączenie zewnętrznego monitora jest pożądane, np. w celu uruchomienia prezentacji na targach lub spotkaniach biznesowych, to można skorzystać z zewnętrznych kart wideo podłączanych do portu USB. Jest to rozwiązanie względnie tanie, choć ma z reguły gorszą jakość odtwarzania obrazów.

Na rynku nie brakuje oczywiście interfejsów sieciowych: Wi-Fi, Ethernet, routerów szerokopasmowych, stacji dostępowych Wi-Fi, które można podłączać do portu USB i niemal od razu konfigurować łącza zależnie od typu aktualnie dostępnej sieci lub szybko uruchamiać własną sieć LAN. W niektórych zastosowaniach mogą to być bardzo przydatne funkcje dla użytkowników mobilnych.

Przejściówka do innych standardów

Drukarki, skanery, zewnętrzne dyski itd. wyposażone w złącza USB są z zasady przeznaczone do działania jako indywidualne urządzenia podłączane do jednego komputera. Mimo to można względnie łatwo przekształcić je we współdzielone urządzenia sieciowe, wykorzystując dostępne na rynku serwery druku lub sieciowe koncentratory USB. Można też skorzystać z różnego typu adapterów, dzięki którym do nowych modeli komputerów można podłączyć stare urządzenia wyposażone w złącza równoległe lub szeregowe.

Porty USB oprócz transmisji danych umożliwiają też zasilanie urządzeń peryferyjnych. Miniaturowe zasilacze USB mogą być bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych, np. do zasilenia rozładowanej baterii telefonu, odbiornika GPS, odtwarzacza MP3, akumulatorów aparatu fotograficznego, podłączenia małej przenośnej lampki itp. Na rynku jest dostępnych wiele modeli odpowiednich adapterów.


TOP 200