USB w systemie Unix

Ułatwienia w korzystaniu z systemów unixowych mają je obronić przed ekspansją Windows NT.

Ułatwienia w korzystaniu z systemów unixowych mają je obronić przed ekspansją Windows NT.

Grupa firm - najbardziej znani dostawcy systemów unixowych - podjęła współpracę, która ma na celu opracowanie standardowych rozwiązań, umożliwiających łatwe dołączanie/odłączanie urządzeń peryferyjnych bez konieczności restartu systemu. W lipcu br. ma powstać USB Device Working Group - organizacja, której zadaniem będzie implementacja interfejsu USB (Universal Serial Bus) w systemach unixowych. Digital już opracował roboczą wersję standardu USB dla Unix, która została przedstawiona do oceny i zatwierdzenia przez organizację USB Implementers Forum (http://www.usb.org).

Szeregowy interfejs USB umożliwia podłączanie lub odłączanie do 128 urządzeń peryferyjnych podczas pracy systemu operacyjnego i stopniowo zyskuje coraz większą popularność w systemach PC. Obecnie prawie każdy nowy model komputerów PC jest standardowo wyposażony w gniazda USB, a jednocześnie rośnie liczba sprzętu peryferyjnego z tym interfejsem, jak klawiatury, skanery, myszy i monitory. Nowe wersje systemów Windows będą miały funkcje do obsługi USB (obecnie umożliwia to Windows 95 OSR 2.1). Również Apple popiera ten standard, zapowiadając na sierpień br. wprowadzenie do sprzedaży tanich modeli komputerów iMac, wyposażonych wyłącznie w gniazda USB, a także funkcji do obsługi tego interfejsu przez system operacyjny Mac OS X.

Ułatwienia w korzystaniu z systemów unixowych mają przeciwdziałać spadkowi ich popularności na rzecz Windows NT. Jak jednak oceniają analitycy rynku, nie zahamuje to wzrostu udziału tego ostatniego systemu w zastosowaniach korporacyjnych, choć może nieco osłabi tempo odchodzenia od Unixa przez dotychczasowych jego użytkowników.

Obsługa interfejsu USB ma być wprowadzona jeszcze w tym roku do większości znanych systemów unixowych, m.in. Digital Unix, Sun Solaris, IBM AIX, HP-UX, Linux i SCO. Założycielami USB Device Working Group są: Digital, IBM, Sun Microsystems, FreeBSD, SCO, Phoenix Technologies, Award Software i Scientific.


TOP 200