USB SuperSpeed 3.0 zrewolucjonizuje sposób zasilania urządzeń zewnętrznych

Intel zapowiada, że specyfikacje Thunderbolt i USB SuperSpeed pozwolą już wkrótce transmitować dane dwa razy szybciej niż było to możliwe do tej pory. Niezwykle istotne jest też to, może nawet ważniejsze niż podwojenie przepustowości, że specyfikacja USB Super Speed 3.0 zwiększy moc, jaką będzie można przesyłać w obu kierunkach przez połączenie USB, aż 10-krotnie (z 10 W do 100 W).

Oznacza to, że monitory komputerowe, laptopy i nawet telewizory HD będzie mógł zasilać pojedynczy hub USB, a kable, które dostarczają prąd takim urządzeniom, odejdą do lamusa. Jeśli chodzi o transfer danych, to połączenia Thunderbolt będą oferować przepustowość 20 Gb/s (obecnie 10 Gb/s), a dane przez połączenia USB SuperSpeed będzie można przesyłać z szybkością 10 Gb/s (obecnie 5 Gb/s). Tak wiec w przypadku specyfikacji USB SuperSpeed 3.0 mamy do czynienia z ewolucyjnym wzrostem szybkości transferowania danych, oraz z rewolucyjnym wzrostem wielkości mocy, jaką będzie można dostarczać przez takie połączenia.

Typowy laptop potrzebuje 65 W mocy do tego, aby pracować i ładować jednocześnie baterię. Dzięki rozwiązaniu USB Power Delivery (wchodzącemu w skład specyfikacji USB SuperSpeed 3.0) pozostałą moc będzie można w przyszłości wykorzystać do zasilania monitora czy innych zewnętrznych urządzeń. Ważne jest to, że technologia USB Power Delivery jest kompatybilna z używanymi obecnie kablami, konektorami i pinami USB.

Zobacz również:

  • USB C w iPhone - Apple nie ma już wyjścia

Po przejściu na specyfikację USB SuperSpeed 3.0 użytkownicy będą mogli zasilać przez portu USB nie tylko urządzenia pobierające niewielką moc (np. 10 W; napięcie 5 V i prąd 2 A), ale również urządzenia pobierające zdecydowanie więcej mocy (np. 100 W; napięcie 10 V i prąd 10 A).

USB SuperSpeed 3.0 zrewolucjonizuje sposób zasilania urządzeń zewnętrznych

Falcon Ridge

Specyfikacja Thunderbolt (powstała w 2011 r.) wykorzystuje okablowanie miedziane i dwa protokoły: PCI Express (PCIe) i DisplayPort. Dwukrotne zwiększenie przepustowości połączeń Thunderbolt będzie możliwe dzięki wprowadzeniu do rozwiązania nowego kontrolera. To układ scalony produkowany przez firmę Intel, noszący roboczą nazwę Falcon Ridge.

Warta na koniec zwrócić uwagę na fakt, że oba nowe standardy (USB SuperSpeed 3.0 i Thunderbolt) będą mogły obsługiwać nie tylko dyski SSD klasy konsumenckiej, ale również dużo szybsze dyski SSD klasy enterprise, które zapisując i odczytują dane z szybkością dochodzącą do 6,5 GB/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200