USB Armory - 100% bezpieczeństwa danych?

Istnieje też możliwość sparowania dwóch urządzeń USB Armory, po tym gdy wymienią one ze sobą klucze szyfrowania. Wtedy właściciel lub właściciele takich urządzeń mogą szyfrować i wymieniać pliki. Można to też robić przy użyciu wygodnej technologii „drag-and-drop” (przeciągnij i upuść).

Firma chwali się, że stworzyła w pełni bezpieczną i łatwą w obsłudze platformę pozwalającą użytkownikom wymieniać dane bez obawy o to, że zostaną przechwycone i odczytane przez niepowołane do tego osoby. I nie sposób nie przyznać jej racji. Łatwość obsługi, to jedna z większych zalet tego rozwiązania.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4

Teraz wystarczy tylko czekać, aż rozwiązanie pojawi się w sprzedaży. Firma informuje, że urządzenie trafi na rynek pod koniec tego roku, być może jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Dobre opinie, jakie zebrało to urządzenie kontrastuje z tym, co mówiono o rozwiązaniach USB kilka miesięcy temu na konferencji BlackHat 2014. Zademonstrowano wtedy technikę BadUSB, która pozwala zmienić program rezydujący w kontrolerze zarządzającym urządzeniem USB, co pozwala następnie zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem. Już po konferencji okazało się, że istnieje kod, który potrafi powielać atak BadUSB.

Czy jest zatem możliwe, że urządzenia USB Armory Since będą też podatne na tego typu ataki. Trudno na razie zawyrokować, chociaż twórcy rozwiązania twierdzą, że nie będzie to możliwe. Argumentują, że wynika to z faktu, iż system operacyjny i aplikacje są w ich rozwiązaniu tak mocno chronione, że jakakolwiek próba modyfikacji ich kodu skazana jest na niepowodzenie.

USB Armory ma jeszcze jedną zaletę w porównaniu ze standardowymi urządzeniami USB. Ataki BadUSB są tak groźne, ponieważ właściciele standardowych urządzeń USB nie wiedzą jaki kontroler został w nich zainstalowany, ani kto je wyprodukował. Nie mogą więc mieć do takich urządzeń stuprocentowego zaufania. Twórcy urządzenia USB Armory nie dość że będą informować, jaki zastosowali kontroler, to opracowana przez nich technologia bazuje na modelu “open hardware”. Oznacza to, że jeśli ktoś nie ma zaufania do określonego kontrolera, może pokusić o zbudowanie podobnego urządzenia, ale zawierającego inny kontroler.

Firma Inverse Path opublikowała szczegóły konstrukcji prototypowego urządzenia USB Armory na witrynie Github i obiecuje, że po opracowaniu finalnej wersji dokumentacji technicznej, udostępni ją również wszystkim zainteresowanym tym produktem stronom.


TOP 200