USB 3.0 - czym się różni od poprzednika

Jakie urządzenia są już dostępne?

USB 3.0 - czym się różni od poprzednika

Wyraźne znaki rozpoznawcze - porty USB 3.0 na płycie głównej są oznaczone niebieskim kolorem, aby łatwo odróżnić je od czarnych gniazd USB 2.0.

Wprawdzie interfejs USB 3.0 jest jeszcze w powijakach, jednak oferta urządzeń peryferyjnych i host-adapterów okazuje się w miarę pokaźna. Są już dostępne serie płyt głównych, które natywnie obsługują nowy standard interfejsu. Po stronie Intela należą do nich m.in. seria Gigabyte P55A i seria Asus P7P55D-E. W płytach serii P7P55D Asusa dorobisz USB 3.0 za pomocą dołączonej karty rozszerzającej U3S6 PCIe (w formacie 4xPCIe), na której są ponadto dwa porty SATA. A jeśli chcesz złożyć komputer z USB 3.0 z wykorzystaniem procesora AMD, odpowiednie okażą się płyty główne Gigabyte GA-790FXTA-UD5, GA-790XTA-UD4 i GA-770TA-UD3.

Również firma NEC proponuje kartę, którą rozszerzysz możliwości swojej płyty głównej o USB 3.0. Jest dostępna jako model 1xPCIe do pecetów i jako Express Card do notebook. Kontroler USB 3.0 znalazł się także w asortymencie firmy Sharkoon, jednak jego główny element to układ NEC. To samo dotyczy karty USB 3.0 firmy Freecom, którą ten producent oferuje obok swojego zewnętrznego twardego dysku USB 3.0. Freecom Hard Drive XS 3.0 można nabyć jako model o pojemności 1 TB, 1,5 TB i 2 TB z 256-bitowym szyfrowaniem AES. Także Buffalo Drive Station HD-HXU3 to elegancki, 3,5 calowy twardy dysk dostępny w wersjach 1 TB, 1,5 TB lub 2 TB.

Zobacz również:

  • Luka w zabezpieczeniach WordPress

Tymczasem MacPower udostępnia tylko obudowę ze złączem USB 3.0. SuperPower wypuścił pendrive obsługujący USB 3.0. Urządzenie nosi nazwę SuperSpeed USB 3.0 RAIDDrive i jest dostępne w wersjach o różnych pojemnościach (maksymalna wynosi 128 GB). Również kamera internetowa PointGrey HD WebCam transmituje dane poprzez USB 3.0. Zapewnia rozdzielczość Full HD, a więc 1920 x 1080 pikseli. Odpowiednie kable ma w ofercie m.in. Digitus.

Warto wiedzieć... Z obecnych systemów operacyjnych tylko Linux z jądrem 2.6.31 obsługuje USB 3.0. Każdy kontroler USB 3.0 wymaga zainstalowania w Windows specjalnych sterowników, aby system współpracował z urządzeniami peryferyjnymi USB 3.0. Microsoft planuje wprowadzenie poprawki do Windows 7, która ma znaleźć się w zbiorczym pakiecie Service Pack 1. W ten sposób najnowszy system operacyjny Microsoftu nie będzie wymagał instalowania nowych sterowników, aby obsługiwać interfejs USB 3.0.

USB 3.0 - co daje nowy interfejs?

Większa wydajność

USB 3.0 znacznie podnosi maksymalną prędkość transmisji danych. Zgodnie ze specyfikacją w trybie Super Speed może przesyłać nawet 600 MB na sekundę. To dziesięć razy więcej niż USB 2.0, w którym maksymalny transfer sięga zaledwie 60 MB na sekundę.

Zgodność z USB 2.0

Sprzęt USB 2.0 można podłączać do portów USB 3.0. Mimo iż gniazda USB 3.0 mają o pięć styków więcej, wtyczki USB 2.0 pasują do portów nowego standardu. Urządzenia peryferyjne USB 2.0 nie osiągają, rzecz jasna, maksymalnej prędkości USB 3.0.

Lepsze zasilanie

W standardzie USB 3.0 zewnętrzne twarde dyski nie muszą być wyposażone w dwuwtyczkowy kabel ani w zewnętrzny zasilacz. Specyfikacja USB 3.0 przewiduje, że magistrala dostarcza urządzeniu peryferyjnemu maksymalnie 900 miliamperów (mA). Dla porównania w USB 2.0 maksymalne natężenie prądu wynosi tylko 500 mA.

Wady

Chcąc korzystać z interfejsu USB 3.0, trzeba zaopatrzyć się w kontroler USB 3.0. Może być umieszczony na płycie głównej lub na karcie rozszerzającej. Oprócz tego nowy standard musi być obsługiwany przez urządzenie peryferyjne. Ostatni warunek - nie obejdziesz się bez specjalnego kabla USB 3.0, a jego długość nie może przekroczyć 4,5 metra.


TOP 200