USA uaktualnia przepisy dotyczące eksportu programów szyfrujących

W ramach nowej polityki, amerykańskie firmy mogą bez ograniczeń sprzedawać produkty kryptograficzne wszystkim (również z sektora rządowego) użytkownikom z Polski, państw Unii Europejskiej, a także z Czech, Węgier, Australii, Norwegii, Japonii, Nowej Zelandii i Szwajcarii.

Stany Zjednoczone poinformowały o uaktualnieniu swojej polityki eksportowej dotyczącej firm sprzedających oprogramowanie szyfrujące do 15. krajów Unii Europejskiej i m.in. Polski.

Uaktualnienie przepisów eksportowych ma na celu poprawienie konkurencyjności amerykańskich producentów oprogramowania szyfrującego na rynkach międzynarodowych - uzasadnił decyzję amerykańskiego rządu przedstawiciel Białego Domu.

W ramach nowej polityki, amerykańskie firmy mogą bez ograniczeń sprzedawać dowolne produkty kryptograficzne użytkownikom z Unii Europejskiej, a także z Polski, Czech, Węgier, Australii, Norwegii, Japonii, Nowej Zelandii i Szwajcarii.

Ograniczenia dotyczące sprzedaży oprogramowania szyfrującego do tych krajów zostały częściowo złagodzone już w styczniu br. Pozwolono wtedy na eksport dowolnego oprogramowania szyfrującego i sprzedaż go użytkownikom korporacyjnym oraz indywidualnym. Sprzedawca musiał też uzyskać jednorazową zgodę od amerykańskiego Departamentu Handlu i jego klient nie mógł reprezentować sektora rządowego.

Uaktualnione przepisy eksportowe znoszą ograniczenie sprzedaży użytkownikom rządowym. Producenci nie muszą też czekać na zgodę Departamentu Handlu i mogą eksportować swoje rozwiązania natychmiast po złożeniu wniosku o klasyfikację towarową produktu.

***

Złagodzone amerykańskie przepisy dotyczące eksportu programów szyfrujących wchodzą w życie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200