USA nakłada sankcje na rosyjski rynek darknet i giełdę kryptowalut

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na znaną rosyjską stronę internetową darknetu i giełdę kryptowalut, która według Amerykanów działa głównie w Moskwie i Sankt Petersburgu

USA nakłada sankcje na rosyjski rynek darknet i giełdę kryptowalut

Tommao Wang / Unsplash

Sankcje przeciwko Hydrze i giełdzie walutowej Garantex, opublikowane na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Skarbu, „wysyłają dziś wiadomość do przestępców, że nie można ukrywać się w darknecie lub na ich forach” - powiedziała agencji Reutera Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen.

Według badaczy blockchain, około 86% nielegalnych bitcoinów otrzymanych bezpośrednio przez rosyjskie giełdy kryptowalutowe w 2019 r. pochodziło z Hydry, którą Departament Skarbu opisał jako „największy i najbardziej znaczący rynek darknetu na świecie”.

Zobacz również:

  • Rosja obchodzi sankcje, aby pozyskać układy scalone
  • Co dalej z amerykańskim TikTokiem?
  • Rosjanie planują budowę narodowego smartfona z Androidem

Nowe sankcje zabraniają osobom z USA dokonywania lub otrzymywania „jakiegokolwiek wkładu lub dostarczania funduszy, towarów lub usług” do Hydry lub Garantex.

Departament poinformował, że sankcje, które zakazują amerykańskich transakcji z Hydrą i Garantexem i mają na celu zamrożenie wszelkich aktywów, jakie mogą one posiadać pod jurysdykcją USA, są częścią międzynarodowych wysiłków mających na celu przerwanie rozprzestrzeniania się złośliwych usług cyberprzestępczych, narkotyków i innych nielegalnych ofert, w tym ransomware, które pochodzą z Rosji.

Departament Skarbu połączył się z Departamentem Sprawiedliwości USA, FBI i niemiecką Federalną Policją Kryminalną, która poinformowała o zamknięciu serwerów Hydry w Niemczech i zajęciu bitcoinów o wartości 25 milionów dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200