USA: 6 mld USD za częstotliwość 700 MHz

Taką wartość, po trzecim dniu licytacji, mają zgłoszone oferty. Wartość jednej z nich, na pakiet ośmiu licencji na pasmo o zasięgu ogólnokrajowym wyniosła wczoraj (28 stycznia) 3 mld USD. Według obserwatorów, przetarg ten jest ostatnią szansą dla firm, m.in. Google, które zamierzają wejść na amerykański rynek sieci bezprzewodowych dużego zasięgu.

Na sprzedaż wystawiono pasmo o szerokości 62MHz w zakresie 700MHz. Aby umożliwić dostęp do pasma również mniejszym podmiotom, cały zakres został podzielony na pięć mniejszych bloków. Te z kolei zostały podzielone według licencji o zróżnicowanym zasięgu. Dotychczas kanały z tego zakresu były wykorzystywane przez amerykańskie stacje telewizyjne. Zgodnie z decyzją amerykańskiego Kongresu analogowe spektrum ma być uwolnione do końca stycznia 2009 r.

Zdaniem ekspertów sieci bezprzewodowe dużego zasięgu będą w najbliższych latach praktycznie jedyną konkurencją wobec sieci komórkowych i dostawców usług kablowej transmisji danych. Fakt ten dodatkowo podnosi wartość oferowanego pasma. W przetargu uczestniczą m.in.: Google, Qualcomm oraz operatorzy AT&T i Verizon Wireless występujący pod marką CellCo Partnership. Firmy zgłaszają oferty anonimowo.

Zobacz również:

  • Firmy rezygnują z wymogu ukończenia studiów wyższych, stawiając na umiejętności
  • Qualcomm przyśpiesza debiut nowego procesora ARM

Według niepotwierdzonych informacji Google od pewnego czasu testuje prototypowe urządzenia mobilne pracujące właśnie na częstotliwości 700MHz. Mają być one stworzone przez partnerów koncernu i oparte na platformie Android. Z kolei operatorzy komórkowi zapewne zamierzają wykorzystać pasmo 700MHz do stworzenia usług szybkiej transmisji danych, które będą komplementarne wobec oferty 3G.

Najwyższa oferta w przetargu na częstotliwości 700 MHz (prawie 3 mld USD) została zgłoszona na 8 z 12 regionalnych licencji z bloku C o szerokości 22 MHz, obejmujących zasięgiem wszystkie 50 stanów. Minimalna cena za wszystkie 12 licencji regionalnych została ustalona przez amerykańską agencję FCC na 4,6 mld USD. Druga z kolei oferta - 472 mln USD, dotyczy bloku D, który obejmuje pasmo o szerokości 10 MHz i ogólnokrajowym zasięgu. Jednocześnie operator, który zakupi licencję na blok D będzie musiał stworzyć infrastrukturę telekomunikacyjną współdzieloną z organami administracji i bezpieczeństwa publicznego. Będą one jednak korzystały z osobnego pasma. Oferty kupna na pozostałe bloki A, B i E wynoszą odpowiednio 120 mln USD, 86 mln USD i 60 mln USD.

Więcej o planach Google na rynku bezprzewodowym

Google chce wejść na rynek telekomunikacyjny

Google operatorem telekomunikacyjnym?

Nowa platforma mobilna Google Android

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200