UPS: zabezpieczenie zasilania

Aktualne tendencje w zabezpieczeniu zasilania

Obecnie w zasilaniu dużych systemów teleinformatycznych coraz częściej stosuje się UPS o budowie modułowej, wykonane w technologii on-line. Ich niezaprzeczalne zalety to: skalowalność, nadmiarowość oraz łatwość i szybkość serwisowania. Niestety, nie są to rozwiązania najtańsze i oferta producentów w tym zakresie urządzeń nie jest tak duża, jak w przypadku klasycznych zasilaczy UPS. W przypadku zabezpieczenia zasilania w wariancie rozproszonym nadal mocną pozycję na rynku mają zasilacze o topologii Line Interactive, choć coraz częściej, szczególnie w bardziej krytycznych rozwiązaniach, stosuje się zasilacze on-line. Zasilacze off-line są obecnie stosowane praktycznie tylko do zabezpieczania stacji roboczych. Również UPS-y, tak jak większość urządzeń sieciowych, montuje się obecnie w szafach. Montaż w standardowych szafach pozwala w sposób optymalny wykorzystać miejsce oraz stworzyć zwartą strukturę obejmującą kompleksowo wszystkie urządzenia systemu, które łatwiej nadzorować. Nowym trendem w przypadku zarówno małych zasilaczy, jak i dużych jest wzbogacenie ich w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość monitorowania środowiska i innych systemów, np. systemu ochrony przeciwpożarowej przez oprogramowanie monitorująco-zarządzające. Z kolei w przypadku zasilaczy dużych mocy, zabezpieczających centralnie system teleinformatyczny, wyposaża się je w układ dystrybucji mocy pozwalający na zarządzanie odbiorami zasilanymi z UPS. Podsumowując miniony rok, należy odnotować pojawienie się polskiego komentarza do normy PEN-EN 62040 "Bezprzerwowe systemy zasilania UPS", który precyzuje terminologię związaną z zasilaniem gwarantowanym.

Paweł Seta, dyrektor oddziału Powerware w Polsce:

Recesja panująca na polskim rynku wymusiła drastyczne ograniczenie kosztów w większości firm. Zmniejszenie kwot przeznaczonych na inwestycje spowodowało zmianę filozofii budowy systemów zasilania gwarantowanego. Inwestorzy, jeżeli już decydują się zabezpieczać zasilanie odbiorów, rezygnują z dużych, centralnych systemów zasilania rezerwowanego, a tworzą lokalne grupy odbiorów wymagających zasilania gwarantowanego albo zabezpieczają UPS-ami pojedyncze odbiory o znaczeniu krytycznym. Stąd większe zapotrzebowanie na zasilacze UPS średnich mocy do zasilania serwerowi lub pojedynczych pięter w budynkach biurowych oraz na UPS-y mniejszych mocy typu plug & play (zwłaszcza do montażu w szafach 19 lub 23"). Dużą popularnością cieszą się systemy UPS, które dają możliwość rozbudowy mocy w przyszłości - bądź poprzez upgrade mocy, bądź dołączenie kolejnych jednostek pracujących równolegle. Obniża to inwestycje początkowe, a nie ogranicza możliwości rozbudowy systemu w przyszłości, kiedy zwiększy się ilość odbiorów. Powerware proponuje systemy, których elastyczność rozbudowy jest bardzo duża, np. układ 20kVA może być rozbudowany do 120kVA, układ 40kVA do mocy 240kVA.

Tomasz Starzec, dyrektor APC Poland:

W minionym roku największym zainteresowaniem cieszyły się dwie grupy urządzeń: centralne zasilacze trójfazowe oraz urządzenia i oprogramowanie do integracji zasilaczy UPS z systemem informatycznym. W pierwszym przypadku mówimy o klientach, którzy centralizują przetwarzanie i przechowywanie danych w serwerowniach i chcą zasilać serwerownię centralnym zasilaczem UPS. W drugim przypadku są to klienci, którzy przez ostatnie lata, w miarę rozwoju systemu informatycznego, stopniowo dokładali zasilacze UPS. Dziś zasilanie sieci LAN lub WAN jest zapewniane przez kilkanaście lub kilkadziesiąt zasilaczy awaryjnych i pojawił się problem zarządzania (zdalnego powiadamiania, konfiguracji, itp.) tymi urządzeniami.

Myślę, że najciekawszym naszym rozwiązaniem jest InfraStruXure: zintegrowany system zapewniający zasilanie awaryjne, dystrybucję energii oraz fizyczne umocowanie sprzętu dla serwerowni i centrów danych. To pierwsze tego typu podejście do tworzenia infrastruktury dla takich obiektów. System pozwala wyeliminować wiele kosztów związanych z projektowaniem infrastruktury zasilającej, jest w pełni skalowalny i, jeżeli klient sobie tego życzy, nadmiarowy. Całością można zarządzać za pomocą wygodnego oprogramowania.

UPS: zabezpieczenie zasilania

1 Zasilacze UPS

t/n/o - tak/nie/opcja, To - topologia, on - online, off - offline, li - line-interactive, Bz - bezpieczne zamykanie systemu, As - automatyczny start, Zz - zarządzanie zdalne, Rz - rejestr (zdarzeń), Win - Windows, Lx - Linux, Ux - Unix, NW - NetWare, p&p; plug and play, 1f - jednofazowy, 3f - trójfazowy, 3f/1f - wejście trójfazowe, a wyjście jednofazowe, mod. - modularny, równ. - możliwość pracy równoległej, cp - czas przełączania, sk - sprawność konwersji AC/AC, tr. - wewn. transformator separujący, WA - zdalny wyłącznik awaryjny, llbat - baterie o przedłużonej żywotności, ebypass - bypass elektroniczny, POS - przełącznik obejścia serwisowego, ABM - monitor stanu baterii, zdal. - zdalny, lok. - lokalny, we - wejście, wy - wyjście


TOP 200