UPS - wysoki poziom dostępności

Systemy zasilania gwarantowanego stanowią kluczowy element zapewnienia wysokiego poziomu dostępności systemu teleinformatycznego. Żadne urządzenie teleinformatyczne nie może bowiem funkcjonować bez energii elektrycznej, której dostępność jak pokazują liczne awarie nie jest ani ciągła, ani pozbawiona zakłóceń.

Systemy zasilania gwarantowanego stanowią kluczowy element zapewnienia wysokiego poziomu dostępności systemu teleinformatycznego. Żadne urządzenie teleinformatyczne nie może bowiem funkcjonować bez energii elektrycznej, której dostępność jak pokazują liczne awarie nie jest ani ciągła, ani pozbawiona zakłóceń.

UPS - wysoki poziom dostępności

Źródła zakłócenia zasilania

W sieci elektroenergetycznej występują stosunkowo często nieprzewidziane, krótkotrwałe zakłócenia w dostarczaniu energii elektrycznej wynikające z działania automatyki sieciowej oraz przełączeń ruchowych. Zgodnie z normą PN-EN 50160, określającą parametry, jakie powinna mieć energia dostarczana przez zakłady energetyczne do odbiorców, dopuszczalna głębokość zaniku napięcia może sięgać od 90% do 1% napięcia deklarowanego w czasie od 10 ms do 1 minuty. Ponadto należy przypomnieć, że wahania napięcia mogą być wywołane również załączeniem odbiorników o "dużych" mocach (np. silnikach elektrycznych wind czy układów klimatyzacji) w instalacji odbiorcy. Wcześniej wymienione zakłócenia zasilania mogą powodować utratę danych znajdujących się w pamięci RAM lub spowodować wyłączenie bądź "zawieszenie" się urządzeń teleinformatycznych, skutkując długimi przestojami. Jedyną możliwością zapewnienia i przeciwdziałania skutkom tego typu zakłóceń jest stosowanie systemów zasilania gwarantowanego. Obecnie ze względu na ważną rolę, jaką odgrywają systemy teleinformatyczne, głównym czynnikiem skłaniającym do zakupu urządzeń ochrony zasilania są wysokie straty spowodowane przestojem. Podstawą współczesnych układów gwarantowanego zasilania są zasilacze UPS, wspomagane w niektórych aplikacjach, dla uzyskania długich czasów podtrzymania pracy odbiorników - agregatami prądotwórczymi. W redundancyjnych (N+1 bądź 2 N) systemach zasilania gwarantowanego możliwe jest uzyskanie niezawodności na poziomie 99,9999999, co oznacza sumaryczny czas braku dostępności zasilania na poziomie 30 ms w roku.

Małe opakowanie - duża moc

Nowe obudowy Rittal FlatBox
Innowacyjna koncepcja FlatBox to połączenie innowacyjności i prostego, szybkiego montażu. Kompatybilność z szeroką paletą akcesoriów systemowych, możliwość zastosowania zarówno jako obudowy naściennej, jak i stojącej oraz pełna dostępność podczas instalacji komponentów sieciowych to tylko niektóre z zalet nowych obudów FlatBox. Wymiary 700 x 700 mm zapewniają wystarczającą ilość miejsca do zastosowania rozdzielaczy (patch-panel). Dzięki polom wentylatorów (maks. 8) zapewniona jest również dobra klimatyzacja mniejszych sieci z wyposażeniem aktywnym.

Rittal sp. z o.o.
ul. Królewska 6
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (0 22) 724 27 84
faks (0 22) 724 08 52
email: [email protected]
http://www.rittal.pl
Tech Info 0 801 380 320

Na światowym rynku urządzeń zasilania gwarantowanego można obserwować dalszą tendencję w konsolidacji producentów systemów zasilania gwarantowanego, czego przykładem może być przejęcie firmy American Power Conversion przez Schneider Electric. Wszystko wskazuje, iż w wyniku tej fuzji powstanie światowy potentat w segmencie systemów gwarantowanego zasilania oraz infrastruktury teleinformatycznej, chodź jak wskazuje przykład przejęcia Compaqa przez HP takie połączenie wcale nie musi oznaczać zsumowania się procentowych udziałów w rynku, jakie obie firmy posiadały przed połączeniem. Firma APC na polskim rynku była do tej pory niekwestionowanym liderem w segmencie systemów UPS, a MGE-UPS posiadała znaczący kilkuprocentowy udział. Należy przypomnieć, iż MGE-UPS Systems, która powstała we Francji 01.10.1996 r., jest spółką zależną koncernu Groupe Schneider. Konkurentami American Power Conversion (APC) w zakresie zasilaczy małych mocy są polskie filmy Ever, Fideltronik i Eta, a w segmencie dużych mocy, m.in. GE Digital Energy, Eaton Powerware (stanowiąca kolejne wcielenie bardzo popularnych niegdyś marek jak Fiskars i Exide Electronics), MGE UPS, Emmerson Network Power i wchodzący w jego skład Liebert oraz Socomec-Sicon. Na naszym rynku zasilacze UPS małych mocy są oferowane głównie przez dystrybutorów, a UPS-y dużych mocy wraz z infrastrukturą i dodatkowymi usługami poprzez specjalistyczne firmy (np. KLK, Est-Energy, Comex, Camco, FastGroup).

Infrastruktura zasilania

System zasilania to nie tylko zasilacze UPS i agregaty prądotwórcze, ale cała infrastruktura służąca do dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej. Jej prawidłowe działanie ma decydujący wpływ na dostępność całego systemu teleinformatycznego. Coraz częściej ze względu na konieczność modyfikacji systemu teleinformatycznego stosuje się standaryzowaną infrastrukturę zasilania, która przez część producentów jest określana mianem architektury. Taka modularna i składająca się ze standardowych elementów infrastruktura zasilania może być bowiem w razie potrzeby zdemontowana i przekonfigurowana, dzięki czemu można ograniczyć koszty przeniesienia systemu teleinformatycznego. Montaż wszystkich komponentów w znormalizowanych szafach przemysłowych daje ponadto możliwość wprowadzania zmian w konfiguracji, skracając do minimum okresy przestoju i tym samym zmniejszając koszty. Dla instalacji dużych systemów gwarantowanego zasilania (np. do zabezpieczania tzw. data center) często konieczna jest adaptacja pomieszczenia, w którym urządzenia będą zamontowane, w tym wyposażenie go w zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne. W celu zapewnienia niezawodnego działania sprzętu IT konieczne jest stworzenie systemu monitorowania i zarządzanie infrastrukturą. Taki system powinien zapewniać monitorowanie wszystkich kluczowych urządzeń należących do fizycznej warstwy infrastruktury oraz środowiska. Ze względu na ciągły wzrost znaczenia systemów teleinformatycznych we współczesnym świecie coraz częściej sprzęt IT stosowany w centrach przetwarzania danych jest wyposażony w nadmiarowe zasilacze i przewody zasilające, co zapewnia podwójne tory zasilania, aż do wewnętrznego systemu zasilającego poszczególne urządzenia IT. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa poziom niezawodności, gdyż urządzenia mogą kontynuować pracę w razie wystąpienia awarii w dowolnym miejscu któregokolwiek z torów zasilania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200