UPS bez przerw w zasilaniu

Zdalne zarządzanie systemem UPS zwiększa jego niezawodność

Prawidłowa instalacja oprogramowania radykalnie zwiększa bezpieczeństwo danych dzięki możliwości poprawnego zamknięcia systemu. Praktycznie wszystkie współczesne zasilacze UPS, również małych mocy, dzięki dołączonemu oprogramowaniu umożliwiają bezpieczne wyłączenie systemu operacyjnego oraz monitoring parametrów zasilacza i zasilania (napięcia, wartości obciążenia, czasu pracy z baterii). UPS-y zapewniają połączenie logiczne poprzez łącze szeregowe, sieciowe bądź przez styki bezpotencjałowe. Komunikacja w sieci może być oparta na standardowym protokole SNMP, w sposób programowy (odpowiednie oprogramowanie instalowane na serwerze lub komputerze połączonym logicznie z UPS) lub sprzętowo dzięki opcjonalnemu adapterowi SNMP.

Monitorowanie takich urządzeń, jak: przełączniki źródeł zasilania, zasilacze UPS i urządzenia klimatyzacyjne jest stosowane powszechnie. Znacznie rzadsze jest monitorowanie poszczególnych obwodów i parametrów środowiskowych. Doświadczenie pokazuje jednak, że w znacznym stopniu za przestój odpowiadają uszkodzenia pojedynczych urządzeń. W celu zapewnienia niezawodności działania sprzętu IT system monitorowania i zarządzania powinien dostarczać informacji już na poziomie pojedynczej jednostki struktury systemu (np. szafy). Urządzenia i parametry, które należy monitorować, to:

  • obwody odbiorcze
  • parametry środowiskowe (temperatura, wilgotność)
  • urządzenia klimatyzacyjne,
  • zasilacze UPS i agregaty prądotwórcze
  • systemy kontroli dostępu
  • systemy przeciwpożarowe
Wojciech Jarząbski, dyrektor handlowy EST Energy

Wydaje się, że lata dynamicznego dwucyfrowego wzrostu sprzedaży UPS-ów na polskim rynku mamy już za sobą. Mówiąc to, mam na myśli wartość sprzedaży, ponieważ liczba sprzedawanych urządzeń ciągle wzrasta. Oczywistym wynikiem obu zjawisk jest mniejsza marża uzyskiwana na sprzedaży sprzętu. Dlatego firmy dostarczające rozwiązania poprawiające jakość energii elektrycznej kładą nacisk na sprzedaż usług gwarantujących zwiększenie bezpieczeństwa i pełną dostępność systemów ICT (w systemie 24/7). Jedynie w sektorze usług firmy notują zwiększoną dynamikę wzrostu. Najwygodniejszą formą sprzedaży takich usług (zarówno dla dostawcy, jak i dla klienta) są kontrakty serwisowe lub nawet outsourcing. Niestety nie zawsze klienci decydują się na taką formę współpracy głównie ze względu na niewielki budżet przeznaczony na utrzymanie ruchu urządzeń energoelektronicznych. Pozytywnym sygnałem jest zwiększająca się sprzedaż tzw. serwisu prewencyjnego urządzeń będących na gwarancji zgodnie z oczywistą prawdą, że posiadanie gwarancji nie zabezpiecza przed awariami, lecz jedynie przed kosztami napraw.

Kryteria wyboru systemu zasilania gwarantowanego

Właściwy dobór zasilacza wymaga znajomości wielu parametrów dostarczanych odbiorników, nie tylko mocy, ale również przebiegu pobieranego przez nie prądu (podczas rozruchu i pracy ustalonej), przewidywanych przeciążeń oraz wrażliwości odbiorników na krótkie przerwy w zasilaniu i powinien być dokonywany przez profesjonalistów. Ponadto na etapie projektowania systemu zasilania gwarantowanego należy określić jego poziom niezawodności, czas autonomii oraz sposób zarządzania i monitorowania.

W przypadku zasilaczy 3-fazowych, z dołączonymi nieliniowymi odbiornikami 1-fazowymi, należy ponadto uwzględniać konieczność zwiększenia przekroju przewodu neutralnego (dwukrotnie większy od przekroju przewodu fazowego).

Tendencje w zabezpieczeniu zasilania

Jednym z coraz częściej poruszanych problemów na etapie projektowania i wyposażania centrum przetwarzania danych jest zdolność systemu zasilania do adaptacji wobec zmieniających się potrzeb. W integracji elementów systemu zasilania powoli odchodzi się od instalowania systemów niestandardowych, zwracając się ku gotowym rozwiązaniom standaryzowanym wstępnie zaprojektowanym. Ich niezaprzeczalne zalety to: skalowalność, nadmiarowość oraz łatwość i szybkość serwisowania. Rozwiązania takie zapewniają dużą elastyczność oraz szybką instalację w pomieszczeniu serwerowni.

W związku z powyższym w zasilaniu dużych systemów teleinformatycznych coraz częściej stosuje się UPS-y o budowie modułowej wykonane w technologii On-Line.

W przypadku zabezpieczenia zasilania w wariancie rozproszonym silną pozycję na rynku mają zasilacze o topologii Line-Interactive, choć coraz częściej szczególnie w bardziej krytycznych rozwiązaniach stosuje się zasilacze On-Line. Zasilacze Off-Line są obecnie stosowane praktycznie tylko do zabezpieczania stacji roboczych lub sprzętu audiowizualnego. Tak jak większość urządzeń sieciowych, UPS-y montuje się obecnie w szafach 19", co pozwala w sposób optymalny wykorzystać miejsce i stworzyć zwartą strukturę obejmującą wszystkie urządzenia, którą łatwiej nadzorować.

Nowym trendem zarówno w przypadku małych, jak i dużych zasilaczy jest wyposażanie ich w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość monitorowania środowiska i innych systemów, np. systemu ochrony przeciwpożarowej przez oprogramowanie monitorująco-zarządzające. W przypadku zasilaczy dużych mocy, centralnie zabezpieczających system teleinformatyczny, wyposaża się je w układ dystrybucji mocy, który pozwala na zarządzanie odbiorami. Dzięki standaryzacji systemów zarządzania ich koszty znacząco się zmniejszają. W miarę postępu technicznego doskonalone są znane technologie i rozwijane - przy zaangażowaniu dużych środków finansowych - nowe rozwiązania, takie jak ogniwa paliwowe.


TOP 200