UPC Polska przechodzi w ręce operatora sieci komórkowej Play

Krążące wcześniej spekulacje potwierdziły się i dzisiaj Liberty Global (globalne przedsiębiorstwo mediowe mające swoją centralę w USA) potwierdziło oficjalnie, że osiągnęło porozumienie w sprawie sprzedaży 100% akcji należącej do niego firmy UPC, operatorowi sieci komórkowej Play, której właścicielem jest Grupa Iliad.

Fot.: Cytonn Photography/Unsplash

Wartość transakcji (która musi zostać jeszcze zaakceptowana przez odpowiednie organy regulacyjne) wynosi 7 mld złotych (czyli 1,8 mld USD), generując (po spłacie długu) około 600 milionów dolarów wolnych środków pieniężnych dla Liberty Global

W opublikowanym z tej okazji komunikacie czytamy, że w połączeniu z tą transakcją Liberty Global zgodziło się na zapewnienie grupie Iliad na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Dlatego ostateczna wartość tego porozumienia zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad.

Zobacz również:

  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware
  • Aplikacja ChatGPT wkroczyła oficjalnie do sklepu Google Play

Szacuje się, że obecnie dostęp do sieci UPC w Polsce ma ok. 3,7 milionów gospodarstw domowych i 1,5 miliona klientów, którzy korzystają z 1,3 miliona usług internetowych, 1,4 miliona usług telewizyjnych, a także z usług telefonii stacjonarnej (600 tysięcy).

Należąca do Grupy Iliad spółka Iliad S.A działa w kilku krajach europejskich pod różnymi markami. We Francji jest to marka Free, we Włoszech marka Iliad, a w Polsce marka Play, z usług której korzysta ok. 15 milionów klientów.

Play oferuje usługi telefonii mobilnej, internetu oraz telewizji zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym, szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom. Sieć tego operatora obsługuje technologie 4G LTE/5G i pokrywa 99% populacji naszego kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200