UMTS w Europie

Fiński operator Sonera uruchomił testową sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji. We Francji ogłoszono przetarg na kolejne licencje UMTS. Wiele wskazuje jednak na to, iż usługi 3G w Europie w pełni komercyjną skalę osiągną dopiero w 2004 r.

Fiński operator telekomunikacyjny, Sonera, rozpoczął 2002 rok uruchomieniem testowej sieci UMTS. Początkowo obejmować ona będzie cztery największe fińskie miasta. Obecnie usługi udostępnione będą jedynie w formie testowej, i dopiero w późniejszym okresie mają zostać wprowadzone na skalę komercyjną. Testy potrwają do czasu, gdy zwiększy się dostępność telefonów obsługujących standard UMTS. Urządzenia do budowy sieci zostały dostarczone przez fińską Nokię i jej szwedzkiego konkurenta - Ericssona. Sonera szacuje, że całkowity koszt wybudowania sieci UMTS obejmującej obszar całego kraju wyniesie około 500 mln euro. Zarząd Sonery utrzymuje, że na komercyjna skalę usługi 3G będą świadczone dopiero w 2004 lub nawet 2005 r.

Uruchomienie sieci 3G w Finlandii zostało poprzedzone ogłoszeniem we Francji przetargu na przyznanie dwóch pozostałych licencji na UMTS. Na zakup licencji w ubiegłorocznym przetargu zdecydowały się tylko Vivendi Universal i France Telecom. Oba telekomy zapłaciły za nie jedynie po 619 mln euro. Stało się tak po październikowych protestach operatorów, którzy w negocjacjach z francuskim rządem wywalczyli obniżenie opłat licencyjnych. Francuscy operatorzy będą musieli jednak odprowadzać 1-procentowy podatek od przychodów uzyskanych z usług 3G. ART, francuski urząd regulacji telekomunikacji, spodziewa się iż dwaj pozostali licencjobiorcy UMTS zostaną wyłonieni pod koniec sierpnia br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200