UMTS na Forum

Przedstawiciele Ministerstwa Łączności podczas X Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawili plany związane z rozpisaniem przetargu na telefonię komórkową III generacji.

Przedstawiciele Ministerstwa Łączności podczas X Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawili plany związane z rozpisaniem przetargu na telefonię komórkową III generacji.

Krynicką dyskusję nad wpływem systemów telefonii komórkowej na stymulowanie rozwoju gospodarczego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej zdominowała sprawa polskiego przetargu na 5 licencji telefonii trzeciej generacji UMTS. Władysław Bartoszewicz, prezes Polkomtel SA (Plus GSM), uznał, że na wprowadzenie UMTS przede wszystkim wywierają nacisk producenci urządzeń potrzebnych do pracy w tym systemie.

Jego zdaniem rząd, kierując się wyłącznie potrzebami Skarbu Państwa, nie rozważył szczegółowo kilku zagadnień: czy UMTS jest potrzebny naszemu społeczeństwu? Czy firmy zdążą rzetelnie przygotować dokumentację przetargową w ciągu zaledwie miesiąca? Kiedy realnie zostaną zwolnione częstotliwości pod UMTS, obecnie zajmowane przez wojsko, nie tylko w Polsce, ale i w krajach ościennych? Brak porozumień międzypaństwowych grozi bowiem destabilizacją systemu ruchu powietrznego nad Białorusią, Rosją (okręg kaliningradzki), Ukrainą i Słowacją. Gdyby Plus GSM postawił nadajnik UMTS w rejonie Gdańska, to zakłócałby systemy typu swój-obcy w rosyjskich samolotach stacjonujących w Bałtijsku i Kaliningradzie. Rząd na razie nie kwapi się z rozwiązaniem tego problemu.

Cena za licencję na poziomie 750 mln euro powoduje, że operatorzy telefonii komórkowej, którzy dotychczas jeszcze nie spłacili długów za inwestycje w technologię GSM i ich nie zamortyzowali, będą ponownie zmuszeni się zapożyczyć. Według Władysława Bartoszewicza, dotychczas operatorzy subwencjonowali rynek (ok. 1000 zł na klienta w ramach dopłaty do ceny telefonu). Od 1995 r. usługi potaniały o 70%. W przypadku drogiej licencji, której zakup wymusza rząd (o rynku będzie można mówić dopiero za kilka lat), operatorzy nie będą mogli kontynuować polityki dopłat. W konsekwencji UMTS stanie się dodatkowym podatkiem dla części społeczeństwa aktywnie korzystającej z usług operatorów komórkowych.


TOP 200