UMTS na Cebicie 2002 i ...w Polsce w 2004 r.

Podczas targów CeBIT 2002 w Hanowerze Alcatel zademonstrował działanie sieci telefonii 3G opartej na firmowym rozwiązaniu z rodziny Evolium SAS. Motorola prezentowała swój aparat 3G. W tym samym czasie w Polsce start sieci 3G przesunięto o rok - na 2004 r.

Podczas targów CeBIT 2002 w Hanowerze Alcatel zademonstrował działanie sieci telefonii 3G opartej na firmowym rozwiązaniu z rodziny Evolium SAS. Motorola prezentowała swój aparat 3G. W tym samym czasie w Polsce start sieci 3G przesunięto o rok - na 2004 r.

Wśród aplikacji korzystających z możliwości sieci targowej UMTS Alcatela były: wideotelefonia - o przepływności 64 kb/s, aplikacje internetowe, transmisja wideo w formacie MPEG4 oraz interaktywne gry - prowadzone w czasie rzeczywistym przy połączeniu w trybie komutacji pakietów z przepływnością 384 kb/s.

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Pokazowy UMTS oparto na sieci rdzeniowej zainstalowanej w rejonie Paryża (złożonej m.in. z urządzeń Alcatel 1000 MSC/HLR, SGSN, GGSN) oraz na infrastrukturze radiowej obejmującej stacje bazowe UMTS zlokalizowane w okolicach targowych.

Na świecie zainstalowano już 15 sieci UMTS, które są obecnie w fazie pilotowej eksploatacji przed udostępnieniem komercyjnym. Do połowy 2002 r. Alcatel ma dostarczyć 10 sieci UMTS: od radiodostępu i sieci rdzeniowych po terminale.

Alcatel i Fujitsu potwierdziły kontynuowanie współpracy przy dostawach rozwiązań Evolium dla sieci UMTS. Spółka, utworzona we wrześniu 2000 r. przez Alcatela (66%) i Fujitsu (33%), oferuje rozwiązania w dziedzinie technologii dostępu radiowego UMTS, a także produkty dla naziemnych interfejsów 3G UTRAN. Dostawy są przeznaczone głównie dla japońskiego koncernu NTT DoCoMo w ramach projektu tworzenia próbnych sieci komercyjnych FOMA.

W Hanowerze Motorola zaprezentowała transmisję audio i wideo w systemie UMTS na żywo, z wykorzystaniem swojego wielosystemowego telefonu komórkowego Motorola A820.

Tymczasem polski rząd i Urząd Regulacji Telekomunikacji (URT) popierają propozyję przesunięcia wprowadzenia usług telefonii trzeciej generacji o jeden rok. Jako główny powód podano dekoniunkturę w branży telekomunikacyjnej.

Według informacji podanej na posiedzeniu sejmowej komisji przez wiceministra infrastruktury Krzysztofa Hellera, mogłoby się okazać, że koszty poniesione na uruchomienie systemów 3G będą dużo większe niż zapotrzebowanie na usługi w nich oferowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200