UMTS już w Europie

Fiński operator telekomunikacyjny, Sonera, rozpoczął 2002 rok uruchomieniem testowej sieci UMTS.

Fiński operator telekomunikacyjny, Sonera, rozpoczął 2002 rok uruchomieniem testowej sieci UMTS. Początkowo obejmować ona będzie cztery największe fińskie miasta. Obecnie usługi udostępnione będą jedynie w formie testowej, i dopiero w późniejszym okresie mają zostać wprowadzone na skalę komercyjną.

Testy potrwają do czasu, gdy zwiększy się dostępność telefonów obsługujących standard UMTS. Urządzenia do budowy sieci zostały dostarczone przez fińską Nokię i jej szwedzkiego konkurenta - Ericssona. Sonera szacuje, że całkowity koszt wybudowania sieci UMTS obejmującej obszar całego kraju wyniesie około 500 mln euro. Zarząd Sonery utrzymuje, że na komercyjna skalę usługi 3G będą świadczone dopiero w 2004 lub nawet 2005 r.

Zobacz również:

Uruchomienie sieci 3G w Finlandii zostało poprzedzone ogłoszeniem we Francji przetargu na przyznanie dwóch pozostałych licencji na UMTS. Na zakup licencji w ubiegłorocznym przetargu zdecydowały się tylko Vivendi Universal i France Telecom. Oba telekomy zapłaciły za nie jedynie po 619 mln euro. Stało się tak po październikowych protestach operatorów, którzy w negocjacjach z francuskim rządem wywalczyli obniżenie opłat licencyjnych.

Francuscy operatorzy będą musieli jednak odprowadzać 1-procentowy podatek od przychodów uzyskanych z usług 3G. ART, francuski urząd regulacji telekomunikacji, spodziewa się iż dwaj pozostali licencjobiorcy UMTS zostaną wyłonieni pod koniec sierpnia br.


TOP 200