UMTS jeszcze później

Na wniosek operatorów świadczenie usług telefonii 3G rozpocznie się rok później niż planowano. Prezes URTiP ogłosił decyzję o przesunięciu terminu komercyjnego uruchomienia usług UMTS w Polsce na 2005 r.

Prezes URTiP na wniosek operatorów, ogłosił decyzję o przesunięciu terminu komercyjnego uruchomienia usług UMTS w Polsce na 2005 r. Pierwotnie, decyzją z 20 grudnia 2000 roku minister łączności określił jako datę rozpoczęcia świadczenia usług dzień 1 stycznia 2004 r. Do końca 2004 r. sieć UMTS miała pokryć zasięgiem 20% populacji kraju, a do końca 2007 r. - 40% populacji.

Na mocy decyzji prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wszystkie te terminy zostały przesunięte o rok. O przesunięcie terminów wnioskowali wszyscy trzej koncesjonariusze UMTS - PTK Centertel, PTC i Polkomtel. Operatorzy argumentowali, że, brak jest nadal dostępu do infrastruktury do budowy sieci UMTS, a testy sprzętu i ustalanie standardów nie zostało ukończone. Ponadto powoływali się na decyzje regulatorów telekomunikacyjnych w innych krajach Europy, którzy w większości opóźnili implementację telefonii 3G. Opóźnienie polskiej premiery UMTS w stosunku do uruchomienia tych usług w Europie pozwolić ma ponadto na uniknięcie błędów i wysokich kosztów implementacji.

Zobacz również:

  • PE zdecydował, kiedy ładowarkę z portem USB typu C będzie można podłączyć do każdego wyprodukowanego w UE urządzenia

Przypomnijmy, że popierając wniosek operatorów, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji sugerowała przesunięcie terminu nawet o dwa lata. "W chwili obecnej jesteśmy zadowoleni z decyzji Regulatora. Trudno na razie powiedzieć, czy będziemy składali kolejny wniosek o prolongatę uruchomienia UMTS. O to czy będzie to konieczne należałoby raczej zapytać w chwili obecnej dostawców sprzętu, przede wszystkim producentów telefonów" - powiedział Ryszard Woronowicz, rzecznik Polkomtela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200