UKE opublikował raport o dostępie polskich użytkowników do otwartego internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej zamieścił na swojej stronie sprawozdanie dotyczące przestrzegania na polskim rynku zasad przyjętych w 2015 roku przez PE (Parlament Europejski) w zakresie dostępu do otwartego internetu.

Raport

Chodzi o ten dokument (ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2015/2120; patrz tutaj), a raport obejmuje okres od 1 maja 2019 roku do 30 kwietnia 2020 roku. W sprawozdaniu UKE podaje, w jaki sposób dostawcy usług internetowych prezentują informacje o jakości świadczonych usług, w szczególności informacje o prędkościach pobierania i wysyłania danych.

Analizuje też warunki świadczenia usług, ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych środków zarządzania ruchem oraz usług specjalistycznych. Prezentuje również dane obrazujące jakość usługi dostępu do internetu w Polsce, a także funkcjonowanie udostępnionego konsumentom przez Prezesa UKE narzędzia monitorowania jakości usług.

Zobacz również:

  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie
  • W Ukrainie rośnie liczba osób korzystających z usługi Starlink
  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

Okazuje się iż niektóre dane za 2020 rok znacząco odbiegają od podawanych w latach ubiegłych i wynikają z innych zachowań użytkowników takich jak praca zdalna, zdalne nauczanie, zwiększone zapotrzebowanie na usługi streamingowe. Jest to spowodowane nadzwyczajną sytuacją, jaka panuje od momentu pojawienia się pandemii związanej z wirusem SARS-CoV-2.

Ocena sytuacji rynkowej została przygotowana między innymi w oparciu o takie dokumenty, jak: bieżące działania Prezesa UKE; odpowiedzi 27 dostawców usług internetowych na pytania zawarte w kwestionariuszu UKE dotyczące głównie środków zarządzania ruchem oraz zasad świadczenia usług specjalistycznych i ich wpływu na ogólną jakość dostępu do internetu; oraz dane pomiarowe jakości usługi dostępu do internetu (chodzi o sieci mobilne i stacjonarne).

Wyniki pomiarów jakości usług wykazują wyraźny (względem poprzednich lat objętych monitoringiem) wzrost prędkości transmisji danych, świadczy o tym wzrost liczby pomiarów, których wyniki prędkości pobierania znajdują się w przedziałach z zakresu 30-100 Mb/s i powyżej 100 Mb/s.

Raport UKE dostępny jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200