UKE: Duże różnice w opłatach za korzystanie z szerokopasmowego Internetu

Z przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zestawienia wynika, że w zależności od operatora opłaty za łącze dzierżawione na takich samych warunkach różnią się nawet o 35%. Jednocześnie średnie koszty szerokopasmowego dostępu do sieci stale spadają.

W ramach raportu porównane zostały oferty działających na dużym obszarze, alternatywnych wobec TP dostawców usług szerokopasmowego dostępu do sieci Internet. W badaniu, poza TP uczestniczyli m.in. Netia, Telefonia Dialog, GTS Energis, UPC, Aster oraz Multimedia Polska. W zależności od warunków świadczenia usług, czyli m.in. przepustowości łącza, czasu trwania umowy oraz stanowiącego punkt odniesienia planu taryfowego TP, różnica w miesięcznej opłacie abonamentowej może wynieść nawet 35%. Taki wynik osiągnięto porównując koszty miesięcznego korzystania z łącza o przepustowości 2 Mbps w ramach oferty GTS Energis i TP w planie MegaInternet.

Zdaniem autorów raportu trudno jednoznacznie określić, który operator ma najmniej atrakcyjną ofertę. "Zdarza się bowiem tak, że oferta w jednej opcji jest zdecydowanie tańsza od oferty TP, podczas gdy w kolejnej jest droższa" - czytamy w raporcie. Według opublikowanych informacji najpopularniejszymi dostawcami alternatywnymi wobec TP są Aster, UPC oraz Multimedia Polska. Warto jednak podkreślić, że oferta TP nie zawsze jest mniej korzystna.

Zobacz również:

  • W zeszłym roku polscy użytkownicy sieci mobilnych przenieśli rekordową liczbę numerów
  • Jak zabezpieczać systemy OT

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost konkurencyjności pomiędzy poszczególnymi dostawcami lokalnymi i regionalnymi bezpośrednio przekłada się na spadek cen usług szerokopasmowego dostępu do Internetu. To z kolei skutkuje wzrostem liczby abonentów korzystających prywatnie z szybkich, stałych łączy. "Abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać" - napisano w raporcie UKE. W raporcie czytamy też, że jednym z elementów konkurencji pomiędzy poszczególnymi operatorami są znaczne zniżki związane z zakupem usług zintegrowanych (tzw. triple play). Konkurencja pomiędzy dostawcami szerokopasmowego Internetu występuje w przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. Coraz częściej muszą oni konkurować również z operatorami sieci telewizji kablowych.

Szczegóły raportu dostępne są na stronach UKE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200