UKE: 17,7% kart SIM to byty istniejące tylko w statystykach

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport dotyczący rynku telefonii komórkowej w Polsce, uwzględniający również dane Komisji Europejskiej i Analysys Research. Pod względem liczby abonentów znaleźliśmy się na szóstym miejscu, co po podzieleniu przez liczbę mieszkańców daje nam 23. pozycję w Europie.

Badany okres zakończył się 31.12.2007 roku. Zgodnie z danymi operatorów, aktualnie na polskim rynku ma pracować 41,39 miliona kart SIM, co oznacza, że w grupie 100 osób - wliczając niemowlęta czy osoby głuchonieme - będzie ponad 108 komórek.

Okazuje się jednak, że aż 17,7% kart SIM jest nieaktywnych, dlatego rzeczywista penetracja rynku wyniosła 90,9%. Taki odsetek obywateli posiadał ważną (aktualną) umowę lub wykorzystał pre-paid do przynajmniej jednorazowego odebrania (wysłania) wiadomości, odebrania (wykonania) połączenia albo pobrania danych w ostatnim kwartale 2007 roku.

Raport KE

Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, Polska znajduje się na 6. miejscu pod względem liczby abonentów. Wyprzedzają nas Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania, za nami znalazła się Rumunia. Po uwzględnieniu liczby mieszkańców Polska spada na 23. miejsce (patrz też artykuł: "Usieciowienie: Rumunia przed nami, Albania za nami").

Dane podawane przez UKE, KE i Analysys Research różnią się od siebie. Zgodnie z danymi UKE penetracja wyniosła 108,6%, a Analysys Research mówi o 108,3%. Rzeczywista penetracja (po odrzuceniu informacji o "martwych" kartach SIM) miała wynieść odpowiednio:

- UKE - 90,9%

- Komisja Europejska - 97%

- Analysys Research - 101,4%.

Warto zajrzeć: "Użytkownicy telefonii komórkowej"


TOP 200