UE walczy z nielegalnym handlem kryptowalutami

Już wkrótce wszystkie transakcje finansowe realizowane w krajach Unii Europejskiej z użyciem bitcoinów będzie można łatwo kontrolować. Komisja Europejska przygotowuje projekt zakazujący przeprowadzania takich operacji z użyciem anonimowych portfeli.

Bitcoin

Komisja Europejska opracowała zestaw propozycji, które mają na celu ściślejsze uregulowanie transferów finansowych z użyciem kryptowalut, co ułatwi walkę z procederem prania brudnych pieniędzy i pomoże przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

Kluczową nowością w proponowanych przepisach jest zapis zabraniający dostawcom usług kryptowalutowych – zwanych w skrócie VOSP od słów Virtual Asset Service Provider - oferować je w postaci anonimowych portfeli. Obecnie jest to możliwe, dlatego śledzenie takich transakcji jest bardzo trudne czy wręcz niemożliwe.

Zobacz również:

  • Jak nowoczesny biznes zdobywa przewagę dzięki danym
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

VOSP będą zobowiązani do rejestrowania imienia i nazwiska posiadacza kryptowaluty, adresu zamieszkania, numeru oficjalnego dokumentu osobistego, numeru identyfikacyjnego klienta lub daty i miejsca jego urodzenia.

Proponowana nowelizacja zostanie wkrótce skierowana do Parlamentu Europejskiego i zacznie oczywiście obowiązywać w momencie zaakceptowania jej przez ten organ.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200