UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Unia Europejska zdecydowała się na uchylenie nałożonej wcześniej grzywny antymonopolowej na amerykańskiego producenta układów scalonych - Qualcomm. Firma nie musi płacić odszkodowania w wysokości 1 miliarda dolarów.

Firma Qualcomm ma powody do świętowania. Po ponad czterech latach sporów prawnych firmie udało się doprowadzić do uchylenia gigantycznej grzywny antymonopolowej w wysokości 997 milionów Euro, która została nałożona w wyniku dochodzenia w sprawie płatności wykonanych na rzecz Apple w latach 2011-2016. Gwarantowały one, że smartfony iPhone oraz tablety iPad korzystać będą tylko i wyłączenie z układów scalonych firmy Qualcomm.

Modem firmy Qualcomm
Źródło: Qualcomm.com

Modem firmy Qualcomm

Źródło: Qualcomm.com

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł, ze nieprawidłowości proceduralne oraz błędna analiza sytuacji uniemożliwają wyegzekwowanie grzywny od firmy Qualcomm.

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Qualcomm przejmuje Autotalks i skupia się na rynku automotive
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]

Apple od lat stosuje w swoich produktach autorskie procesory oraz układy graficzne, ale nie wprowadziła jeszcze na rynek własnych modemów. Od wielu lat gigant z Cupertino korzystał tylko i wyłączenie z produktów firmy Qualcomm. W latach 2011-2016 Qualcomm płacił Apple dodatkowe pieniądze, aby utrzymać intratny dla siebie kontakt.

Komisja Europejska rozpoczęła w tej sprawie dochodzenie antymonopolowe, które trwało od 2015 roku. Firmie Qualcomm zarzucono działania antykonkurencyjne.

Grzywna została nałożona na firmę w momencie spadku przychodów. Qualcomm odmówił jej płatności i rozpoczął proces prawny, który doprowadził do rozstrzygnięcia sporu przez Sąd Unii Europejskiej.

Według informacji podanych przez Reuters sędziów unieważnili grzywnę ze względu na błędy proceduralne. Ponadto sąd stwierdził, że Komisja nie wykazała w sposób wystarczający, że płatności faktycznie zmniejszyły motywację firmy Apple do zmiany dostawcy.

Komisja Europejska twierdzi, że dokładnie zapozna się z wyrokiem, zanim zdecyduje, czy podjąć dodatkowe działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200