UE ostrzega – bezpieczeństwo sieci 5G może być zagrożone

UE (Unia Europejska) ostrzega należące do niej państwa, aby zachowały szczególną ostrożność wybierając dostawców rozwiązań sieci 5G. W opracowanym przez nią raporcie dotyczącym tego zagadnienia można przeczytać, że ryzyko utraty bezpieczeństwa w przypadku sieci 5G jest szczególnie podwyższone w porównaniu z innymi technologiami używanymi w sieciach radiowych.

Natomiast Komisja Europejska zajmująca się tym temat sugeruje, że rozwiązania używane do budowania sieci 5G (czyli sprzęt i zarządzające nim oprogramowanie) oferowane przez dostawców spoza Europy – nietrudno się domyśleć, że chodzi tu przede wszystkim o Chiny – mogą stanowić bardzo duże zagrożenie i wszyscy decydujący się na nie operatorzy powinni mieć to na uwadze.

W opinii Komisji dzieje się tak dlatego, ponieważ w porównaniu z innymi sieciami radiowymi, sieci 5G składają się z dużo większej liczny zaawansowanych technologicznie urządzeń, którymi zarządzają wysoce wyspecjalizowane, trudne do kontrolowania programy.

Zobacz również:

W Europie rynek rozwiązań 5G zdominowały właściwie trzy firmy (szwedzki Ericsson, fińska Nokia i chiński gigant Huawei) i to głównie one zabiegają o względy operatorów telekomunikacyjnych zamierzających w najbliższym czasie oferować usługi wykorzystujące tę technologię. Szacuje się, że firma Huawei opanowała w Europie od 35 do 40 procent tego rynku.

UE w szczególności obawia się tego, że operatorzy sieci komórkowej 5G staną się bardziej zależni od dostawców wchodzących w ich skład rozwiązań i ostrzega, że w przypadku wykrycia w nich luk czy podatności – bądź to przypadkowych, względnie wstawionych tam celowo – konsekwencje mogą być bardzo poważne i mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu poszczególnych krajów.

Zagrożenie to jak mówi Komisja będzie jeszcze większe, gdy operator zdecyduje się instalować w swojej sieci rozwiązania wyprodukowane przez jednego dostawcę. W raporcie nie pojawia się jednak nazwa żadnego konkretnego dostawcy rozwiązań 5G ani żadnego kraju.


TOP 200