UE nałożyła na firmę Qualcomm wysoką karę

Unia Europejska nałożyła na firmę Qualcomm (amerykański producent układów scalonych, w tym znanych procesorów opartych na architekturze ARM oraz mobilnych układów 4G) za to, że w ostatnich latach wykorzystywała na tym rynku swoją dominującą i stosował niezgodne z prawem monopolistyczne praktyki.

Chodzi o to, że Qualcomm płacił firmie Apple za to, że będzie ona instalować w swoich mobilnych urządzeniach - w tym w smartfonach iPhone - wyłącznie jej układy scalone obsługujące połączenia LTE. Praktyki takie miały miejsce w okresie od 2011 do 2016 roku.

Kara jest dotkliwa, wynosi bowiem prawie miliard euro (dokładnie 997 mln). Analitycy wyliczyli już, że suma ta odpowiada w przybliżeniu pięciu procentom rocznych przychodów firmy Qualcomm.

Zobacz również:

W uzasadnieniu wyroku UE twierdzi, że Qualcomm złamał na unijnym rynku warunki uczciwej konkurencji i musi zostać ukarany, co będzie ostrzeżeniem dla innym producentów rozwiązań IT, że takie monopolistyczne praktyki nie będą akceptowane i spotkają się z natychmiastową reakcją ze strony instytucji stojących na straży wolnej konkurencji

Jak dotąd zarówno Qualcomm jak i Apple nie skomentowały oficjalnie decyzji UE, ale w opinii analityków jest niemal pewne, że będą się od niej odwoływać.


TOP 200