UE nałożyła na Google kolejną karę – tym razem w wysokości 1,7 mld USD

Unia Europejska ukarała firmę Google grzywną w wysokości 1,7 mld USD za to, że naruszyła po raz kolejny (trzeci w ostatnich trzech latach) jej przepisy antymonopolowe.

Margrethe Vestager - unijny komisarz ds. Konkurencji - powiedziała, że ostatnia grzywna została nałożona z powody stosowania przez Google „nielegalnych praktyk dotyczących tego, jak przeglądarka Chrome wyświetla reklamy”. W opinii komisarz, Google umocniło w ten sposób swoją pozycję na tym rynku.

Suma wszystkich grzywien, jakie Unia nałożyła w ciągu ostatnich trzech lat na firmę Google, przekroczyła tym samym astronomiczną kwotę 9,4 mld USD. Znamienne jest to, że Margrethe Vestager poinformowała opinię publiczną o nałożeniu przez Unię na firmę Google ostatniej grzywny za pośrednictwem tweeta.

Zobacz również:

  • Meta zniesie restrykcje nałożone na konta Donalda Trumpa
  • Europa stawia na sztuczną inteligencję
  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą

Jak już powiedziano, Google zostało wcześniej ukarany przez Unię Europejską dwa razy. Pierwszy raz we wrześniu 2017 roku (grzywna w wysokości 1,7 mld USD za stosownie niezgodnych z prawem praktyk przy sprzedaniu swoich usług).

Drugi raz miało to miejsce w połowie zeszłego roku. Była to kara w rekordowej wysokości 5 mld USD, nałożona na Google za niezgodne z prawem wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku systemu operacyjnego Android. W obu tych przypadkach Google odwołał się od orzeczeń Unii. Można się więc spodziewać, że tak samo będzie w przypadku ostatniej kary.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200