UE mówi „nie” amerykańskim gigantom technologicznym

Wielkie korporacje amerykańskie, takie jak Google, Facebook, Amazon czy Apple, mogą zostać zmuszone w najbliższym czasie do zarzucenia polityki, która zmusza europejskich użytkowników do korzystania z ich usług czy aplikacji.

UE

Tak przynajmniej wynika z opracowanych przez Unię Europejską przepisów, które mogą wejść w życie – po zaakceptowaniu ich przez Parlament Europejski – jeszcze przed końcem tego roku.

Przygotowany przez unijnych ekspertów projekt, zwany ustawą o usługach cyfrowych, ma na celu określenie podstawowych zasad jakie powinny obowiązywać wszystkie firmy IT, które działają na terenie Europy i zamierzają udostępniać zbierane przez nie dane innym podmiotom lub wysyłać je poza terytorium UE.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci
  • Dostawcy chmur ostrzegają: unijna dyrektywa DMA jest pełna dziur

Komisja Europejska zajmuje w tej kwestii twarde stanowisko wobec amerykańskich gigantów technologicznych, do czego obliguje ją prawo antymonopolowe. Sprawa ta nabrała szczególnego znaczenia w ostatnich latach, kiedy to tysiące firma działających na terenie Unii zaczęło korzystać gremialnie z usług świadczonych przez amerykańskie firmy IT, udostępniając im niekiedy bardzo ważne dane zawierające krytyczne informacje o prowadzonej działalności gospodarczej.

Dlatego nowe przepisy mają ściśle regulować te kwestie i zakazywać np. amerykańskim firmom preinstalowania na sprzedawanych europejskim klientom urządzeniach własnych aplikacji czy usług (względnie precyzyjnie określić, jaki to mogą być usługi), a nawet obligować je do tego, aby udostępniały dostarczane im przez klientów dane – o ile nie zawierają one poufnych informacji - innym podmiotom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200